Answer:
The larger ham is the better buy.
Step-by-step explanation:
In order to determine the better buy, divide both of the prices by their weight to get the price per pound of ham.
5.70/3 = 1.90 per lb
8.75/5 = 1.75 per lb
Therefore the 5 pound of ham is a better buy.
It would help you to make a table because say your answer is 8 pieces is 1 minute and then the next question is how long wouls it take sam to cut 24 pieces you would use the table with you first answer and then multiple both numbers 3 times to give you your answer. Its really just a way to have more organized answers
A = ( 1 +r/n)^nth
or something, use .0585
Answer:
daffodil = $13 Tulip = $7
Step-by-step explanation:
6t + 12d = 198
7t + 6d = 127
6t = 198 - 12d
t = 33 -2d
substitute
7(33-2d) + 6d = 127
231 -14d +6d = 127
- 8d = -104
d =13
6t + 12(13) = 198
6t +156 = 198
6t = 42
t = 7
Step-by-step explanation:
The sum of the interior angles of a convex regular polygon is 180 times (n-2), where n is the number of sides. Since we already know the sum, we can write 3,960 = 180(n-2). If you solve for n in this equation, you will have the number of sides.