1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rus_ich [418]
3 years ago
6

carmen draws this area model to help her divide 1800 by 9. she say the quotient is 20. does carmen model make sense​

Mathematics
2 answers:
SpyIntel [72]3 years ago
6 0

Answer:

No

Step-by-step explanation:

the quotient is 200, not 20

nataly862011 [7]3 years ago
3 0

Answer:

Carmen's model does not make sense.

Step-by-step explanation:

Take away the two zeros in 1800 then it will become 18 so 18 divided by 9 = 2. Plug in the two zeros from 1800 hundred to the 2 and your answer would be 200. Or you can just divide 1800 by nine.

You might be interested in
Choose the statistical question. * please help now
Oliga [24]

Answer:

*me sweating while answering this*

Step-by-step explanation:

i think my dogs weigh about 50 pounds each

i am 5'6 feet tall

my favorite color is blue

4 0
2 years ago
find the present value that will grow to $7000 if the annual interest rate is 3.5% compounded quarterly for 9 uears
Gwar [14]
PV=FV/(1+i)^t

FV=7000, i=3.5%=0.035,t=9

put everything in the formula
PV=7000/(1+0.035)^9
PV=$5136.12
7 0
3 years ago
What is the unit rate $1.29 for 15oz to nearest tenth
Nina [5.8K]

Answer:

The unit price of an item is the cost for each unit.

The unit price may be calculated for several reasons.

It will allow an easy comparison of the cost of the same quantity of items that come in different sizes.

For example, Company A sells peaches in a can. Their can holds 16 oz of peaches at a price of $1.60. Company B also sells peaches in a can, but their can holds 10 oz of peaches at a price of $1.10. At first glance, Company B looks like they might have cheaper peaches because of the lower overall price, but when you calculate the unit price, you get a more accurate way to compare.

For Company A, $1.60 ÷ 16oz = $0.10 per ounce.

For Company B, $1.10 ÷ 10oz = $0.11 per ounce.

The peaches are measured with ounces as the unit, so now that we have unit prices, we can definitely tell that Company A is the better deal, if you like peaches!

Unit price can also be helpful to find the cost of a single item when many items are purchased together. This may be required if the items are going to be divided up and resold. It could also be useful if several people will pay together with each person paying their fair share of the cost based on how many items they receive.

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
What is the value of 7 – 18(-2 1/3+ 2/3)
Fofino [41]

Answer:

The answer is 37.

Step-by-step explanation:

First of all we use Pemdas. Add the parantheses first. So its 7-18(-5/3) then you multiple the -18 to 5/3 Because after Parantheses its Exponents multiplication. So it becomes 30. Then you add 7 to get 37. I hope this is helpful.

3 0
2 years ago
Jack's overtime wage is $3 per hour more than his regular hourly wage. He worked for 5 hours at his regular wage and 4 hours at
tamaranim1 [39]
Jack's regular wage is $6 per hour.
3 0
3 years ago
Other questions:
  • How many times does 7 go into 60
    9·2 answers
  • PLEASE HELP!!!! Solve the equation. Check for extraneous solutions. Type your answers in the blanks. Show your work.
    13·1 answer
  • Sara works at a watch store. she earns $7.50 per hour , plus 8% commission for her watch sales. this month she worked 80 hours a
    7·1 answer
  • Help asap please info in pic
    11·1 answer
  • Find the dimensions of a rectangle with a perimeter of 52cm if it’s length is 4cm more than its width
    10·1 answer
  • 28 is what percent of 80
    12·1 answer
  • The ratio of length :width :height of a box is 6 : 3 : 2. What is the volume if the height is 5 centimetres.
    11·2 answers
  • A cafeteria used 5 gallons of milk and preparing like how many 1 quart containers of milk did the cafeteria use
    5·2 answers
  • Y is inversely proportional to x when y=9, x=24
    6·1 answer
  • Multiply the polynomials.
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!