1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
bija089 [108]
3 years ago
10

A circular city park has a sidewalk directly through the middle that is 111 - feet long. If each bag of fertilizer covers 50 squ

are feet, then determine how many bags of fertilizers the Parks and Recreation department needs to use to cover the circular park. Ignore all the sidewalks around and through the park.
Mathematics
1 answer:
scZoUnD [109]3 years ago
3 0

Answer:

Step-by-step explanation:

The circular city park has a sidewalk directly through the middle that is 111 - feet long. This means that the diameter of the park is 111 feet.

The formula for determining the the area of a circle is expressed as

Area = πr²

Where

r represents the radius of the circular floor.

π is a constant whose value is 3.14

From the information given,

Diameter = 111 feet

Radius = diameter/2 = 111/2 = 55.5 feet.

Area of park = 3.14 × 55.5² = 9671.985 feet²

If each bag of fertilizer covers 50 square feet, then the number of bags needed is

9671.985/50 = 193.44 bags

You might be interested in
Alexandria purchased a computer on sale. The original price was $1200. The sale price was 5/6 of the original price. how much di
Vaselesa [24]
I believe you ment to say sale price but I hope this helps you understand your question. The original price was 1200, and if it were 5/6 on sale (this method works for all questions like this) you would do 1200 ÷ 6 = 200 x 5 = $1000.
7 0
3 years ago
A chef prepared five chocolate tortes for a dinner party. The guests consumed 2 5/16 tortes. How many
Alenkinab [10]
If you would like to know how many tortes are left, you can calculate this using the following steps:

five chocolate tortes - 2 5/16 tortes = 5 - 2 5/16 = 5 - 37/16 =  80/16 - 37/16 = 43/16 = 2 11/16

The correct result would be D. 2 11/16.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
The drama club is having a car wash as a fundraiser. They wash x cars at $5 each
Galina-37 [17]

<u>Answer:</u>

x + y ≥ 26 + 15

5x + 8y ≥ 250 (see below)

Step-by-step explanation:

First, write an equation to represent the total cost to wash cars:

$5x = cost for cars

Then, write another for trucks:

$8y = cost for trucks

If the question is saying that they will wash at least 26 cars and 15 trucks, that means they could wash more. This means that we'll need an inequality:

This inequality represents that the total number of cars and trucks they wash will be at least—which means that it is equal to or greater than—than the amount given:

x + y ≥ 26 + 15

Any equation or inequality with two unknowns is not solvable, meaning we need a system of equations:

If they make at least $250, that means that we need to combine the costs of the cars and trucks to make an inequality:

5x + 8y ≥ 250

Now you have your system of equations:

x + y ≥ 26 + 15

5x + 8y ≥ 250

8 0
3 years ago
consider these graphs: Eric thinks the equation y=(x-3)^2 will match the blue graph. Jenney thinks it will match the red graph.
Dimas [21]

Answer: Jenny

Step-by-step explanation:

By subtitue Y = 0

0=(x-3)^2

And you get 3

3 0
3 years ago
Is it's an isosceles trapezoid? how do you know???
NNADVOKAT [17]

Your answer would be, Yes! It is an Isosceles Trapezoid, Because, Isosceles trapezoids have at least one set of opposite sides, that are parallel, mainly the base, and it's opposite. The non-base sides are equal in length to each other, and the base angles are equal to each other.








Hope that helps!!!!!!

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Please help answer the y-intercept part
    14·2 answers
  • Is 4/10 greater than 3/8
    13·2 answers
  • True or False
    11·1 answer
  • Could someone help me with this?
    7·2 answers
  • a recipe for pasta. makes enough for eight servings. how many servings can be made using 4/8 of each ingredient in the recipe?
    15·2 answers
  • What is the approximate distance between points A and B?
    6·1 answer
  • 14. Shaun has a bag with 12 yellow tiles and
    6·1 answer
  • Hi people here hi hi oya
    8·2 answers
  • $2665 is compounded annually at a rate of 9% for 1 year
    7·1 answer
  • A 7-pound bag of cat food costs $13.93. What is the unit price?
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!