1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
oksian1 [2.3K]
3 years ago
13

Please help me Katie keeps deleting my questions but idk why?

Mathematics
2 answers:
IrinaK [193]3 years ago
8 0

Answer:

Pattern seen is arithmetic progression. The both equations are same.

Step-by-step explanation:

a.The given pattern is 8,12,16,20,24....We can see that the difference between   any two consecutive terms is 4.Therefore this is an AP(arithmetic progression).

b.Percy's equation , N = 8 + 4(s-1)\\

⇒N = 8 + 4s - 4

⇒N = 4s + 4

⇒N = 4(s+1)

which is the same as Stella's equation . So , we can see that both equations are the same.

lys-0071 [83]3 years ago
4 0

Answer:

hate katie

Step-by-step explanation:

You might be interested in
A phone is regularly priced at $350. If you get it on sale for 15% off, how much do you pay?
Nesterboy [21]
52.5

Explanation:
x/18. 30/100 cross multiply 30*18=5250
5250 divided by 100= 52.5
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
If g=77cm and h=85cm what is the length of f
umka2103 [35]
The first thing you need to do is add and then subtract
5 0
3 years ago
PLEASE HELPPPP! 50 points, my brain has been doing homework all night and this is simple math ;-; I just cant think rn its 7th g
LenKa [72]

Answer:

68/.75

‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎

7 0
3 years ago
If the parent function f(x) = x^2 is fatter translated 11 units to the left, then translated 5 units down, write the resulting f
nikklg [1K]

The quadratic function given by:


f(x)=a(x-h)^2+k, \ \ \ a\neq 0


is in vertex form. The graph of f is a parabola whose axis is the vertical line x=h and whose vertex is the point (h, k). So:


To translate the graph of a function to the right, left, upward or downward we have:

For \ a \ positive \ real \ number \ c. \ \mathbf{Vertical \ and \ horizontal \ shifts} \\ in \ the \ graph \ of \ y=f(x) \ are \ represented \ as \ follows:\\ \\ \bullet \ Vertical \ shift \ c \ units \ \mathbf{upward}: \\ g(x)=f(x)+c \\ \\ \bullet \ Vertical \ shift \ c \ units \ \mathbf{downward}: \\ g(x)=f(x)-c \\ \\ \bullet \ Horizontal \ shift \ c \ units \ to \ the \ \mathbf{right}: \\ g(x)=f(x-c) \\ \\ \bullet \ Horizontal \ shift \ c \ units \ to \ the \ \mathbf{left}: \\ g(x)=f(x+c)


By knowing this things, we can solve our problem as follows:


FIRST.

  • Translating <em>11 units to the left:</em>

g(x)=f(x+11) \\ \\ \therefore g(x)=(x+11)^2


  • Then translating<em> 5 units down:</em>

g(x)=f(x)-c \\ \\ \therefore g(x)=(x+11)^2-5


Since the new function is fatter, the factor we need to multiply the term (x+11)^2 <em>must be</em> less than 1, to make the graph fatter. So, according to our options, there are two factors 1/2 and 2.


<em>Therefore, the right answer is </em><em>b. f(x) = 1/2(x + 11)^2 - 5</em>


SECOND.

  • Translating <em>8 units to the right:</em>

g(x)=f(x-8) \\ \\ \therefore g(x)=(x-8)^2


  • Then translating<em> 1 unit down:</em>

g(x)=f(x)-c \\ \\ \therefore g(x)=(x-8)^2-1


As explained in the previous case, there are two factors 1/3 and 3, so we choose the first one.


<em>Therefore, the right answer is </em><em>a. g(x) = 1/3(x - 8)^2 - 1</em>

7 0
3 years ago
DO ANYONE KNOW ANYTHING ABOUT POLYHEDRA...?? ​
PolarNik [594]
12 vertices are on the polyhedron
3 0
4 years ago
Other questions:
  • Loft insulation reduces annual heating costs by 20%.
    10·1 answer
  • Review the scenario and the solution. Explain what is wrong with solution and correct the error.
    14·2 answers
  • Write the equation of the line that is parallel to y=2x+2 and goes through points (4,5)
    12·1 answer
  • Devon is trying to find the unit price on a 6-pack of drinks on sale for $2.99. His sister says that at that price, each drink w
    5·1 answer
  • Add ½ then multiply by 2 starting from 0.
    10·1 answer
  • What is the answer for the #2 ASAP
    12·1 answer
  • A truck can be rented from Company A for $120 a day plus $0.70 per mile. Company B charges $80 a day plus $0.90 per mile to rent
    6·1 answer
  • 1 + hk + j use h=-5, j = -6, and k = 6<br> Help me
    15·1 answer
  • Please help me answer this with the correct answer :)
    5·2 answers
  • Can someone help me?
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!