1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Arisa [49]
2 years ago
11

Sara bought a 16-ounce jar of strawberry jam for $3.20 What is the unit price?

Mathematics
1 answer:
wolverine [178]2 years ago
7 0

Answer:

$0.20

Step-by-step explanation:

so you have 16 ounces of jam. i personally like jelly, but that's besides the point lol

so for those 16 ounces, you paid $3.20 for them.

unit price is just a term for the price of 1 item or measurement. you can use this to find out what product you are purchasing has the better deal, because you always want more product, for less money.

you should take the amount of money you are spending, and divide it by how many total ounces it has.

$3.20 / 16 = 0.20

this means that 1 ounce of jam costs $0.20

you can check your work by multiplying the price of one ounce, by how many ounces the jar is.

.2 * 16 = 3.20

i hope this was helpful to you and i explained well enough!

stay safe!!

:)

You might be interested in
Can someone please help me I don’t know if you got to have to add 4 numbers or 2 numbers
Ghella [55]

Answer:

12 feet.

Step-by-step explanation:

You have to add 4 numbers.

The perimeter is the whole distance around the rectangle

= 2*4 + 2*2

= 8 + 4

= 12 feet.

3 0
3 years ago
What is the bohr diagram for Titanium +4charge ions.
lawyer [7]

Answer:

Step-by-step explanation:

thats the link for the diagram

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
12x(x+2)−5(2x−1)<br><br> find the equation
ankoles [38]
Perform the indicated multiplications...

12x*x+12x*2-5*2x-5*(-1)

12x^2+24x-10x+5  combine like terms

12x^2+14x+5
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
I need help with this geometry question. Please show work:)
aliya0001 [1]
I think it would be 7.5!!

7 0
2 years ago
PLS SOLVE THANK YOU FOR SOLVING IF YOU DO
Ugo [173]

Answer:

Since the triangles are congruent, AB=ED so AB=14

Angles F is congruent to angle C so F=39 degrees

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • At noon, ship A is 170 km west of ship B. Ship A is sailing east at 30 km/h and ship B is sailing north at 25 km/h. How fast is
    11·1 answer
  • Write the conversion factor for converting meters to centimeters.
    11·2 answers
  • I need to find the median ,mean,mode,range,and
    7·1 answer
  • See if you can put these inventions in the correct order, most recent to oldest!
    14·2 answers
  • What are the x and y intercepts of 4x+2y=20
    8·1 answer
  • The dimensions of a triangular prism are shown in the diagram.
    7·2 answers
  • Consider the following equation.
    9·1 answer
  • An object is spinning around a circle at a rate of 420 revolutions per minute. If the circle has a diameter of 8 feet, what is i
    7·1 answer
  • 2-Nail files cost $0.61 each. Olivia buys 5 nail files. How much does Olivia spend?
    8·1 answer
  • Fill in the blanks so the equation has NO SOLUTION.
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!