1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Arisa [49]
3 years ago
11

Sara bought a 16-ounce jar of strawberry jam for $3.20 What is the unit price?

Mathematics
1 answer:
wolverine [178]3 years ago
7 0

Answer:

$0.20

Step-by-step explanation:

so you have 16 ounces of jam. i personally like jelly, but that's besides the point lol

so for those 16 ounces, you paid $3.20 for them.

unit price is just a term for the price of 1 item or measurement. you can use this to find out what product you are purchasing has the better deal, because you always want more product, for less money.

you should take the amount of money you are spending, and divide it by how many total ounces it has.

$3.20 / 16 = 0.20

this means that 1 ounce of jam costs $0.20

you can check your work by multiplying the price of one ounce, by how many ounces the jar is.

.2 * 16 = 3.20

i hope this was helpful to you and i explained well enough!

stay safe!!

:)

You might be interested in
In Mark's collections, the ratio of basketball cards to football cards is 7 to 4.
cestrela7 [59]
The answer is 11 sorry if I’m wrong
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Justin has a roll of tape 549 centimeters long. he cuts the tape into pieces that are 9 centimeters long. How many 9 centmeter p
Olenka [21]

Answer:

61

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Describe in detail how you would create a number line with the following points: 4, 1.25, the opposite of 3, and – (–2 fraction
KatRina [158]

Answer:

Read below

Step-by-step explanation:

(2)2(−4)3. (2)3 +(−4)2. Substitute 2 for x and −4 for y. 4(−64). 8+16. = −256 ... An equation is a term used to describe a collection of numbers and variables related ... gives us a set of coordinate points that we can plot to create a graph of the function. ... The tick-marks on the number line represent evenly spaced integers.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
The number of boys in a school is 120% the number of girls at the school. Find the number
KiRa [710]

Answer:

66 girls

Step-by-step explanation:

Givens:

●120% boys of girls

▪︎1.2 × g

☆when g is the number of girls

●80 boys

▪︎meaning you can set up a proportion

Solving:

g × 1.2 = 80

g=80/1.2

g=66.66

So, since you can't go over percent, the answer is 66.

Checking:

g × 1.2 = 80

66 × 1.2 = 80

80=80✅

6 0
3 years ago
Pls help first correct answer gets brainleist ​
alex41 [277]

Answer:

80

Step-by-step explanation:

check attached picture

7 0
2 years ago
Other questions:
  • 3/5 completed. What fraction of the job remains to be done
    12·2 answers
  • The sum of three consecutive terms x, y and z of an arithmetic progression is 45. If y=1/2(x+z), find the value of y.​
    5·1 answer
  • The LCD of 2/5, 3/2, and 1/2 is
    6·1 answer
  • What is .74 repeating as a fraction?
    8·1 answer
  • What equation can relate to this sentence 11 is the quotient of a number y and 6 ?
    14·1 answer
  • Three merchants find a purse lying in the road. The first asserts that the discovery would make him twice as wealthy as the othe
    9·1 answer
  • Can someone help me out
    5·1 answer
  • Pass a brotha some help :(
    12·1 answer
  • Please help mee you will get 100 points
    8·2 answers
  • Area=<br> Help me please!! Thanks :)
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!