1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tema [17]
3 years ago
9

Elena notice that if she takes a number from the tomatoes column and divides it by the corresponding number in the onions column

she always gets the same result
Mathematics
1 answer:
krek1111 [17]3 years ago
8 0

Answer:

tomatoes vary directly with onions

Step-by-step explanation:

Is there a question somewhere in there?

You might be interested in
Many people enjoy challenging themselves by running in marathons. A marathon is a 26-mile race. The runners wear numbers that id
Rudiy27
First we clear y from the given equation
 x + 10y = 260
 10y = 260-x
 y = (260-x) / (10)
 Then, we evaluate the function within the domain of it
 x = 0
 y = (260- (0)) / (10)
 y = (260) / (10)
 y = 26
 x = 10
 y = (260- (10)) / (10)
 y = (250) / (10)
 y = 25
 That is, you travel 1 mile in 10 minutes.
 Therefore, traveling 26 miles will take:
 (26) * (10) = 260 min
 answer
 it takes for the runner to reach the school 260min.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve the following system of equations: −2x + y = 1 −4x + y = −1
Katyanochek1 [597]

Answer:

<h2>x = 1, y = 3 → (1, 3)</h2>

Step-by-step explanation:

\left\{\begin{array}{ccc}-2x+y=1\\-4x+y=-1&\text{change the signs}\end{array}\right\\\\\underline{+\left\{\begin{array}{ccc}-2x+y=1\\4x-y=1\end{array}\right}\qquad\text{add both sides of the equations}\\.\qquad2x=2\qquad\text{divide both sides by 2}\\.\qquad x=1\\\\\text{Put it to the first equation:}\\\\-2(1)+y=1\\-2+y=1\qquad\text{add 2 to both sides}\\y=3

5 0
3 years ago
Which is the better deal?
Reptile [31]

Answer:

The better deal is 10 cans of soda for $5.50

Step-by-step explanation:

  • 6 cans of soda for $3.60 means each can of soda is worth .60 cents
  • 4 cans of soda for $2.36 means each can of soda is worth .59 cents
  • 10 cans of soda for $5.50 means each can of soda is worth .55 cents

Therefore, 10 cans of soda for $5.50 is the best deal because you are getting the most cans of soda for the cheapest amount of money.

Hope this helped!

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Get y by itself 2y-x=2
makkiz [27]

Answer:

69

Step-by-step explanation:

because it is like has beyer

5 0
3 years ago
What fraction is larger 7/8 or 14/16
Bas_tet [7]
7*2=14 8*2=16 which is 14/16 so they are the same

3 0
3 years ago
Other questions:
  • If I have 309 ÷98 and you have to do long math how would you solve that?
    6·1 answer
  • If you roll a six-sided die three times, how many possible outcomes are there?
    10·1 answer
  • I need help please thanks.
    15·2 answers
  • Northern Bank has two types of account. Both accounts pay compound interest. Cash savings account Interest 2.5% per annum Shares
    13·1 answer
  • Someone help me with this ASAP please help lots of points
    7·1 answer
  • Cecilia made the scale drawing of her bedroom using the scale 1 cm to 4 feet what statement describes another scale drawing that
    7·1 answer
  • This is pretty confusing to me please help me..........
    11·2 answers
  • An olympic-size swimming pool is a rectangle that measures 50 meters in length and 25 meters in width.
    8·1 answer
  • 3.
    13·1 answer
  • $4750 invested at 10% p.a compounded semiannually for 10 years, calculate the interest
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!