60 oz
Step-by-step explanation:
Although 60 is the correct answer, you might want to double check because you just used two different systems of measurement in one problem.
<span>In Babylonia, tunnels were used extensively for irrigation; and a brick-lined pedestrian passage some 3,000 feet (900 meters) long was built about 2180 to 2160 BC under the Euphrates River to connect the royal palace with the temple. Hopefully this answer helps
</span>
4 pairs of pants for $18.
Divide price by quantity to get the cost of 1 pair of pants:
18 / 4 = 4.50 per pair.
Divide 27 by 4.50 to find number of pairs:
27 / 4.5 = 6
6 pairs of pants can be cleaned for $27.
To find x, divide 13.1 by 150 to get <span>0.08733333333.</span>