1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kirza4 [7]
3 years ago
14

If I had 15 apples 18 oranges and 21 mangoes how many would go in each bag​

Mathematics
1 answer:
Novosadov [1.4K]3 years ago
6 0

Answer:

how many bags are there?

Step-by-step explanation:

You might be interested in
One angle of a triangle measures <img src="https://tex.z-dn.net/?f=10degrees" id="TexFormula1" title="10degrees" alt="10degrees"
iVinArrow [24]

Answer:

One\ angle: 35^o\\Second\ angle: 25^o\\Third\ angle: 120^o

Step-by-step explanation:

Let

x ----> the measure of one angle of the triangle

y ---> the measure of the second angle

z ----> the measure of the third angle

we know that

The sum of the measure of the interior angles in any triangle must be equal to 180 degrees

x+y+z=180^o -----> equation A

One angle of a triangle measures  10 degrees more than the second

x=y+10 ----> equation B

The measure of the third angle is twice the sum of the first two angles

z=2(x+y) ---> equation C

substitute equation B in equation C

z=2(y+10+y)

z=4y+20 ----> equation D

substitute equation D and equation B in equation A

(y+10)+y+(4y+20)=180^o

solve for y

6y=180-30\\6y=150\\y=25^o

Find the value of x

x=25+10=35^o

Find the value of z

z=4(25)+20=120^o

therefore

One\ angle: 35^o\\Second\ angle: 25^o\\Third\ angle: 120^o

5 0
4 years ago
Help pleaseeeeeeeee :)
nexus9112 [7]

Answer:

x=-3

Step-by-step explanation:

x+9 = 3.2=6

x= 6-9=-3

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Apply the Distributive Property to: 8(-2c - 1)*<br> Please help me may god bless you
Harlamova29_29 [7]

Answer:

-16c - 8

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
HELPPP hurryyy please
Ivan

Answer:

C) x < 6

Open circle is no line under, closed circle has a line under.

The arrow also goes left so x must be less than 6

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
In a college meal plan you pay a membership fee, then all of your meals are at a fixed price per week. If 20 meals cost $152 and
LenKa [72]
Your answer would be F love!
5 0
3 years ago
Other questions:
  • What is reciprocal of 3/10
    6·1 answer
  • Jessica is baking a cake . the recipe says that she has to mix 96 grams of sugar into flour . jessica knows that 1 cup of this p
    10·1 answer
  • 29 points !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! .
    13·1 answer
  • What is the range of this function?
    11·1 answer
  • Which circle represents 60% in blue?
    15·2 answers
  • A 2-gallon jug of juice costs $10.88. What is the price per cup?
    9·1 answer
  • Please Answer Quickly
    9·1 answer
  • Help pleasee
    6·1 answer
  • A roadside assistance company gets millions of requests per year, with about a quarter of the requests in
    7·1 answer
  • What iis 5.46 ÷ 0.25 (show ur work)
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!