1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kirza4 [7]
2 years ago
14

If I had 15 apples 18 oranges and 21 mangoes how many would go in each bag​

Mathematics
1 answer:
Novosadov [1.4K]2 years ago
6 0

Answer:

how many bags are there?

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Hannah earns $48 in 4 hours at this rate how many dollars will she earn in 20 hours?
baherus [9]
Hannah will earn $240 in 20 hours

Explanation: Since it tells you she earns $48 in 4 hours, you have to find how much she earns in 1 hour. So you do 48 divided by 4 (12) and that is how much she earns in 1 hour. Since the question is, how much does she earn in 20 hours, you multiply 12 x 20 and that equals 240 which means she earns $240 in 20 hours
8 0
2 years ago
Are all cubes similar? If so, explain why. If not, give an exapmle of two cubes that are not similar.
babunello [35]

All cubes are similar because every one of them have an equal width and length and height.

I really hope I helped

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Consider this expression. -4x to the second power 2x - 5 (1 + x) What expression is equivalent to the given expression? blank x
iren [92.7K]

Answer:

what is the blank for

Step-by-step explanation:

sorry I mean bank

6 0
2 years ago
show a model to show a fraction that is equivalent to 1/3 and a fraction that is not equivalent to 1/3
murzikaleks [220]
Equivalent: 2/6 Not Equivalen: 10/13
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Ike has a paper route. When he carries the Sunday paper his backpack is very heavy and Ike ends up with very sore shoulders.Ike
RideAnS [48]

If Ike does not want more than 20 pounds in his backpack, this means he wants less than or equal to 20 pounds in his backpack. Because each paper costs 1/3 pound, this can be used as the rate of change and we can set up the following inequality:

1/3x < 20

To solve this inequality, we should divide both sides of the equation by 1/3.

x < 60

Because this inequality means that x is less than or equal to 60, the answer is that Ike can carry 60 papers in his backpack.

Hope this helps!

8 0
3 years ago
Other questions:
  • If 15 books cost $90, what is the unit price?
    9·2 answers
  • you are a school for tographer taking individual and class pictures for two classes of 21 students each on average each individu
    10·1 answer
  • Evaluate the expression when x = 3 and y=-7.<br> x-8y
    15·1 answer
  • How do I do this question, I'm very confused, I need an answer quickly
    7·1 answer
  • Find the sum of the first 70 terms of the sequence –6, –3, 0, 3, 6, ...
    12·2 answers
  • What is 4,3125 as a fraction in the simplest form????​
    12·1 answer
  • A bowl contains 6 beads, of which 3 are orange. What is the probability that a randomly selected bead will be orange?
    11·2 answers
  • 7. Find the volume of the cylinder. Round to the<br> nearest tenth.<br> 6 ft<br> 7 ft
    15·1 answer
  • 50 POINTS+BRAINLIEST!!!!
    12·2 answers
  • Help math exit ticket
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!