1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
makvit [3.9K]
3 years ago
7

Ashley has two jobs: mowing lawns and babysitting. She earns $9 per hour mowing lawns (x) and $7 per hour babysitting (y). She a

lso wants to earn at least $147 per week. Write an inequality in standard form to describe all possible combinations to the limitation above
Mathematics
2 answers:
scZoUnD [109]3 years ago
8 0

Answer:

Troolllllllllllllll

Step-by-step explanation:

ttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrroooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooollllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll

 

The Punnett square above shows a cross between two sweet pea plants in Mendel's greenhouse. Both parents have blue flowers (Bb).

Which statement describes the offspring expected from this cross?

A) 50% white-flowered and 50% blue-flowered  

B) 75% white-flowered and 25% blue-flowered  

C) 75% blue-flowered and 25% white-flowered  

D) 100% blue-flowered and 0% white-flowered

SpyIntel [72]3 years ago
6 0

Answer:

The correct answer is 9x + 7 y \geq 147 where Ashley works for x hours as lawn mower and y hours as babysitter per week.

Step-by-step explanation:

Ashley works in two different jobs namely mowing lawns and babysitting.

Let Ashley mow lawn for x hours and babysit for y hours in a week.

Ashley's earning for every hour she mow is $ 9. Total earning mowing lawn is $ 9x.

Ashley earns $7 for every hour she babysit. Total earning babysitting is $ 7y.

Total earning per week $ (9x + 7y).

Ashley's earning per week is at least $147.

∴ The required inequality to describe the above case is 9x + 7 y \geq 147.

You might be interested in
A company makes a $5 profit on each non-faulty product it sells. Approximately 2% of the products manufactured are faulty.
galben [10]

Step-by-step answer:

The steps are much easier to follow when we know how many product it sells.  The number does not really matter, because we need the profit per item.

Say, the company made and sold 100 items of the product.

The revenue = 100*5 = $500.

On the average, 2 out of 100 are defective and need to be replaced at a cost of $100 each, so

replacement cost = 2* 100 = 200

So net profit for 100 items = $500 -$200 = $300

Net profit for each item = $300/100 = $3.00

Remark: since the product is replaced, no refund is necessary, so revenue stays at $300.

7 0
3 years ago
I need help with this ​
gtnhenbr [62]
So what are we trying to find the reduced fraction or inverse operation
5 0
3 years ago
Can someone please answer this question please answer it correctly and please show work please help me I need it
andrezito [222]

Answer:

A. Kayla

Step-by-step explanation:

To find the difference between the two numbers we will do:

7°C - (-5°C)

Subtracting a negative number is the same as simply adding, so we can rewrite the equation as:

7°C + 5°C = 12°C

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What time did they arrive at the airport?
Ainat [17]

Answer:

32

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
A rectangle is 2/5 inches long and 1/3 inches wide. What is the area of the rectangle?
oksano4ka [1.4K]

Step-by-step explanation:

2/5 x 1/3 = 2/15 inches squared

7 0
3 years ago
Other questions:
  • How many tens are in 120,000
    12·2 answers
  • How do you solve this equation?
    6·1 answer
  • Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 5 ounces of raisins for $1.49 Choice B: 12 ounces of raisins for $3.59
    5·2 answers
  • What is 153 sixteenths as a mixed number
    9·1 answer
  • I have no clue how to solve this and it’s really stressing me out! Can anyone help?
    7·1 answer
  • What is an equivalent expression of 12x + 10 + 4y?
    8·2 answers
  • Simplify: (x + 7)(x-4)<br> A. 2r +3<br> B. 12-28<br> C. x2-3x - 28<br> D. x2 + 3x - 28
    6·1 answer
  • The problem is a word problem: The sum of two consecutive odd numbers is 72. find the numbers​
    11·1 answer
  • Jacqui ran 3.5miles in 29 3/4 minutes. how long did it take her to complete each mile?​
    12·1 answer
  • 13 Points: 13 points if answered with brainliest.<br><br> please help is always needed!
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!