1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
myrzilka [38]
3 years ago
14

Find the exact solution of x x^2 = 16 X=4 No Solution x= +4 x=-4​

Mathematics
1 answer:
8_murik_8 [283]3 years ago
4 0

Answer:

x = 4

Step-by-step explanation:

x^2 = 4^2 = 16

You might be interested in
How do you create specific sample tools for data collection?​
sesenic [268]

hope to help

Step-by-step explanation:

carry on learning

4 0
2 years ago
1 tablet 1x per day 45 days 10 tablets per bottle
Lana71 [14]
You would go through 4.5 bottles
7 0
2 years ago
Can someone help me with this math homework please!
alisha [4.7K]

Answer:

X1 = 2 Y1 = -5

Step-by-step explanation:

math simple slope

5 0
3 years ago
PLEASE PLEASE PLEASE I ALMOST DONE AND I NEED THIS QUESTION
sukhopar [10]

Answer:

107

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Megan is deciding when she needs to leave for school. If it typically takes her 15 minutes to walk to school, which is a reasona
Andreas93 [3]

Answer:

A) between 7:40 and 7:45

Step-by-step explanation:

Given,

The maximum time taken by her to walk to school = 15 minutes,

Since, the school starts on 8:00 AM,

Also, 15 minutes before 8:00 AM = 7:45 AM,

Thus, the maximum time at which she has to leave home = 7: 45 AM,

Hence, the reasonable estimate of the time she should leave home to get to school by 8:00 is between 7:40 and 7:45.

OPTION A would be correct.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • A rectangular plot of ground is 5 meters longer than it is wide. It's area is 20,000 square meters. What is the deminsion
    6·1 answer
  • I need to solve y=a(x-h)²+k for a...<br> Help!
    14·2 answers
  • Using the prostate data from the faraway package with lpsa (log prostate specific antigen) as response and lcavol (log cancer vo
    5·1 answer
  • A gasoline service station offers 0.20 cents off the regular price per gallon every Tuesday. What equation relates the discounte
    6·1 answer
  • Which of the following algebraic expressions can be used to express the statement "one less than x squared?"
    13·2 answers
  • The carefully measure out the ingredients to make their pies each pie they make has 5.33 cups of apples in the filling how many
    10·2 answers
  • If a half gallon milk costs $1.24, what is the cost per pint?
    10·1 answer
  • Solve the inequality -2z - 3 &lt; 5
    12·2 answers
  • PLEASE HELP DUE IN 20 MINUTES FIND X AND SHOW YOUR WORK PLEASE
    6·1 answer
  • In the following diagram HI || JK. What is the measure of Zx? Angles are not necessarily drawn to scale. Angle J Trian Quiz Prac
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!