1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ohaa [14]
2 years ago
11

Just Seabra 5.2 pounds of grapes for $7.75 using the unit rate how much would 3 pounds of grapes cost

Mathematics
2 answers:
guapka [62]2 years ago
4 0

$7.75 / 5.2 pounds = $ 1.49038462 / pound

to the nearest tenth

$ 1.49 / pound

lora16 [44]2 years ago
3 0

Answer: 4.47

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Mr. Harmin is sitting in his office on the third floor of a building. He is at an elevation of 30 feet in relation to street lev
Nataliya [291]

Answer:

B and C are true.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the next 3 terms in the geometric sequence -36, 6, -1, 1/6, ...
timama [110]

we are given

geometric sequence -36, 6, -1, 1/6, ...

first term is -36

a_1=-36

now, we can find common ratio

r=\frac{6}{-36}

r=-\frac{1}{6}

now, we can find nth term

a_n=a_1(r)^{n-1}

now, we can plug values

and we get

a_n=36(-\frac{1}{6})^{n-1}

now, we can find 5th term , 6th term, 7th term

fifth term:

a_5=36(-\frac{1}{6})^{4}

a_5=\frac{1}{36}

sixth term:

a_6=36(-\frac{1}{6})^{5}

a_6=-\frac{1}{216}

seventh term:

a_7=36(-\frac{1}{6})^{6}

a_7=\frac{1}{1296}

so, next terms are

a_5=\frac{1}{36} , a_6=-\frac{1}{216}

, a_7=\frac{1}{1296}.............Answer

6 0
3 years ago
Lily's car has a fuel efficiency of 888 liters per 100 kilometers.
Katen [24]
12.5 kilometers per liter
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
If you on a motorcycle trip of 30 miles in the and 5\19 of the trip is downhill, how many miles of the trip are not downhill? Re
Bess [88]

Answer:

1/4 of the trip is not down hill                                        

8 0
2 years ago
Simplify the following expression:
Keith_Richards [23]

Answer:

Step-by-step explanation:

-2(2)-1+1(1)-1(-1)

Do multiplication

-4-1+1+1

Now add/subtract

-5+2

-3

6 0
3 years ago
Other questions:
  • If a jelly bean machine contains 16 pink jelly beans, 34 blue jelly beans, 24 black jelly beans, and 26 purple jelly beans, what
    8·2 answers
  • Curtis charges a flat fee of $2.50 for each delivery plus $0.20 per mile for each mile he drives. For one delivery Curtis drive
    11·1 answer
  • Find the center and radius of the circle with the equation : (x+5)^2 + (y-2)^2 =25
    15·1 answer
  • Can someone please explain to me how I do this?
    8·2 answers
  • Hope you can help me with this problem
    13·2 answers
  • Pleaseeee help i don't understand how to do this
    13·1 answer
  • Helpppp please
    14·1 answer
  • 1. Gala Farms sells a 3.5 pound bag of apples
    5·1 answer
  • B. 6 +30<br> rational or irrational?
    11·2 answers
  • 1. Plot at least 10 points whose y-coordinate is -4.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!