1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
masha68 [24]
3 years ago
13

Can someone solve this?

Mathematics
1 answer:
inn [45]3 years ago
6 0

Answer:

1. 15 degrees.

2. 90 degrees.

3. 66 degrees.

Step-by-step explanation:

M and 2 appear to be 90 degrees. This is because there are parallel sides on the left and right of the kite. So, 2 is 90 degrees.

E and 75 are corresponding (I don't remember the postulate or whatnot) so 90 degrees plus 75 degrees is 165 degrees. There are 180 degrees in a triangle, so 180 minus 165 is 15. 1 Has to be 15 degrees.

3 is 66 degrees since it is corresponding with the angle on the other side of T (I, once again, do not remember the postulate).

You might be interested in
M is the midpoint of EF, EM = 3x – 2, and MF = x + 8.<br><br> What is MF?<br><br> MF =
murzikaleks [220]
4x + 6
3x - 2 = x + 8
x = 5
MF = 26
6 0
3 years ago
there are 6 minutes of commercials for every 24 minutes of television how many minutes of commercials are there in one hour and
Nitella [24]

Answer:

<em>24</em>

Step-by-step explanation:

1 hour and 36 minutes = 60 minutes + 36 minutes = 96 minutes

6/24 = x/96

24x = 6 * 96

24x = 6 * 4 * 24

x = 24

3 0
3 years ago
(WILL MARK AS BRAINLIEST) Consider the graph of quadrilateral WXYZ.
DerKrebs [107]
The first, third, fifth, and last one are right. Do you want me to show you the steps or are u good
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What are the two possible measures of the angle below?
Viktor [21]

Answer:

90 or -270

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Please help me!!!!! Show your work 45-45-90 method &lt;3
aivan3 [116]

Answer:

hope it helps and u understand

check the steps in picture attached

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Joe spends $8 on lunch and 6.50 on dry cleaning.He also buys 2 shirts that cost the same amount. Joe spends a total of $52.What
    6·2 answers
  • What is the unit rate for 875.52 kilometers in 38.4 hours<br><br> The answer must be a decimal.
    8·2 answers
  • Use the graph of the polynomial function to find the factored form of the related polynomial. Assume it has no constant factor.
    5·2 answers
  • The seventh-grade class is building target areas for a PE activity. The bases for the game will be in a circular shape. The diam
    6·2 answers
  • How the solve 14% of 27
    9·2 answers
  • Answer the following and provide if the answer is negative or positive.
    9·2 answers
  • A statistics content developer at Aplia wanted to know whether study skills are related to memory quality. She invited student v
    11·1 answer
  • An apple watch that sold for $200 was on sale for $120.<br> What was the percent of discount?
    5·2 answers
  • I need help with this:)​
    9·2 answers
  • Molly was on a long 136 mile road trip. The first part of the trip there was lots of traffic, she only averaged 16 mph. The seco
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!