1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Shtirlitz [24]
3 years ago
15

Abby can buy an 8 pound bag of dog food for $7.40 or a 4 pound bag of the same dog food for $5.38 which is the better buy

Mathematics
2 answers:
Umnica [9.8K]3 years ago
8 0
The 8 pound bag of dog food for $7.40 is the better buy.
Sav [38]3 years ago
8 0
The 8 pound bag is better

You might be interested in
Please Help Me i will Give Brainliest
poizon [28]

Answer: C 2/3

Step-by-step explanation: well a represents apple so A=16 and

and lemons= 24

so A/b shorter terms

16/24 simplified= 2/3 your answer is C

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
A ladder leans against a building. If the ladder reaches 18 feet up the wall and contacts the ground 5 feet from the building, w
ss7ja [257]

Answer:

I think it is 15 Tan^-1 (5÷18)

7 0
2 years ago
What factors of 56 are multiples of 2
zvonat [6]
56 = 1 x 56, 2 x 28, 4 x 14, or 7 x 8.
5 0
2 years ago
1.- Maria compro $750 en mercancia, por pajar en efectivo le hacen un descuento del 15%, ¿cuánto pago Maria con el descuento?
miss Akunina [59]

Answer:

$637.5

Step-by-step explanation:

Given data

Cost of  merchandise= $750

Discount= 15%

Let us find the amount of the discount

=15/100*750

=0.15*750

=$112.5

Hence the amount paid will be

=750-112.5

=$637.5

5 0
2 years ago
A. 86<br> B. 111<br> C. 69<br> D. 71
dangina [55]
All the angles of a triangle add up to 180 degrees. 

30+39+<4= 180

69+<4= 180

Subtract 69 on both sides. 

<4= 111 degrees

<1 and <4 are supplementary and adjacent. They equal 180 degrees as well.

111+<1= 180

<1= 69 degrees

I hope this helps!
<em>~kaikers</em>
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Individuals filing federal income tax returns prior to March 31 received an average refund of $1056. Consider the population of
    9·1 answer
  • The number above the fraction the bar
    7·1 answer
  • A shelf support 3 3/4. If a book weighs 3/8 of a pound, how many books can I think hold? If can add more support so the shelf ho
    14·1 answer
  • Prove that this question:.​
    8·1 answer
  • Plz help ill give you brainlist
    9·1 answer
  • Round 1.094 to the nearest hundredths.
    11·2 answers
  • What’s the equation for four times the difference of a number and 7 is 12
    11·1 answer
  • Pierce wishes to purchase a municipal bond with a par value of $500 from Chattahoochee County, and he is trying to decide which
    5·2 answers
  • Emily bought 15 books at a cost of 172.50. What is the cost of each book if they cost the same.
    5·2 answers
  • I NEED HELP ASAP NO LINKS !!!
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!