1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nadya [2.5K]
3 years ago
9

Mitchell has $18 to spend. What is the greatest number of any one item he can buy?

Mathematics
2 answers:
evablogger [386]3 years ago
6 0
He can buy 1800 gum balls that are 1 penny a piece
NISA [10]3 years ago
3 0

He can buy 6 water bottles that are $3 a piece.

You might be interested in
Question 82 can u answer and tell me how this is the answer plzzz....
levacccp [35]
The surface are would be 81 bc the base area is 9 and you have four triangles with the area of 18. Add them all up and you get 81
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
CAN YOU ALSO HELP ME WITH THIS: 2x/4 + 3/8 = x/ 16- 3/2
Svetach [21]

Answer:  x = − 30  7   Decimal Form   : x = − 4. ¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯ 285714     Mixed Number Form   : x = − 4 2 7

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Just answer 3 and 4 you don’t need to show your work just answers please!
ad-work [718]
#3.) 48 pieces of ribbon
#3.) this week they cost $112
8 0
3 years ago
There are 40% more black balls than white balls in a bag.
Paladinen [302]
There is no answer to this question.

4 0
3 years ago
Could you pleaseee help me
vladimir1956 [14]
3.6 \times 10^{14} \times 8 \times 10^{10}

= 3.6 \times 8 \times 10^{14 + 10}

= 28.8  \times 10^{24}

= 2.88  \times 10^{25}

3 0
3 years ago
Other questions:
  • A parallelogram is cut out of a 12-inch by 8-inch sheet of paper. There are four right triangle remnants. Two have the dimension
    12·2 answers
  • The mpg (miles per gallon for a certain compact car is normally distributed with a mean of 31 and a standard deviation of 0.8. w
    7·1 answer
  • A group of related facts that use the same numbers is an
    13·1 answer
  • Terrell sells clay pots. He sells 2 clay pots for $6, 3 clay pots for $9, and 4 clay pots for $12. What is the unit rate of doll
    9·2 answers
  • Solve for x. Enter the solutions from least to greatest.<br> (x + 1)2 – 36 = 0
    12·2 answers
  • A central angle helps us with?
    14·1 answer
  • Every plant bloomed in the spring. The simple subject of this sentence is _____.
    14·1 answer
  • 300 + 40 + 7/10 + 5/100 + 3/1000
    8·2 answers
  • Help me pls! i'll mark u brainliest promised
    6·1 answer
  • Question 2<br> Convert<br> 2227 cm =mm
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!