1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
marysya [2.9K]
3 years ago
10

Write an equation in point slope form of a line that passes through the given point and has the given slope.

Mathematics
1 answer:
maxonik [38]3 years ago
8 0

the equation of a line in point-slope form is

y - b = m(x - a)

where m is the slope and (a, b) a point on the line

here m = - 2 and (a, b) = (2, 6), hence

y - 6 = - 2(x - 2) ← equation in point-slope form


You might be interested in
Can u guys please identify the types of these triangles ( question 13)
photoshop1234 [79]

Answer:

1_ scalene

2_isoscelous

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
in the equation y equals 8X y is the dependent variable and X is the independent variable what happens to the dependent variable
goblinko [34]
As the independant variable increases, the dependant variable increases at a constant rate creating a linear relationship.
4 0
4 years ago
The scale model of a rectangular patio will be enlarged by a scale factor of 2.5 to create the actual patio. The actual patio wi
cricket20 [7]

Step-by-step explanation:

Below is an attachment containing the solution.

7 0
4 years ago
Read 2 more answers
In a fruit punch drink, the 3 ingredients are apple juice, orange juice and cranberry juice. If 1/4 of the drink is apple juice
coldgirl [10]
1/4 + 3/10 = 10/40 + 12/40 = 22/40

40/40 = 22/40 = 18/40

18/40 = cranberry j

Ratio=
A : O : C


10/40 : 12/40 : 18/40

0.25 : 0.3 : 0.45
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Describe the location of point (−2, 6, 7) in three-dimensional coordinate space.
Snowcat [4.5K]

B: From the origin, move 2 units back, 6 units left, and 7 units up.

8 0
3 years ago
Other questions:
  • If 3 1/2 pounds of bananas cost $1.96, how much would one pound cost?
    6·1 answer
  • jared is 10 years old and peter is 15 years old. together, they run 150 yards. how far does each brother run?
    6·2 answers
  • At a sale, dresses were sold for $34 each. This price was 85% of a dress's original
    12·1 answer
  • I really need help plzz
    5·1 answer
  • The total number of​ restaurant-purchased meals that the average person will eat in a​ restaurant, in a​ car, or at home in a ye
    9·1 answer
  • Not the best pic but I think it’s still readable.. pls answer for all.. thanks
    5·1 answer
  • The arena's merchandise department calculates total profit on an item using this formula:
    11·2 answers
  • Complete the square to rewrite the following equation. Identify the center and radius of the circle. You must show all work and
    14·1 answer
  • The graph of h(x) = x² was transformed to create the graph of k(x) = -1/7x²? Which of these describes the transformation from th
    12·1 answer
  • How many people u think be on this app every day 10million or 1million?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!