1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vadim26 [7]
3 years ago
7

Two equations are shown:

Mathematics
1 answer:
Vlada [557]3 years ago
6 0
Equation A is linear and Equation B is nonlinear.

Equation A is linear bc it is a straight line, but B is a hyperbola which is ABSOLUTELY NOT LINEAR. 

In the attachment below the red line is A and green is B 

You might be interested in
Find the speed of a race car if it travels 5 miles in 2 minutes and 30 seconds
Tomtit [17]
You first convert the 2 minutes and 30 seconds to 150 seconds.

Then, you take the 150s÷5m to get the number of seconds per mile.

The answer is 30s/m
4 0
3 years ago
Pls help ASAP help pls
Savatey [412]

Answer:

Angle Bisector

Step-by-step explanation:

The top angle is split into two equal sections

4 0
3 years ago
a fuel mixture consists of 3 parts oil and 11 parts gasoline. the oil costs $0.75 per liter, and the gasoline costs $1.60 per li
kupik [55]

Answer:

Total selling price= $663.82

Selling price per liter= $1.69

Step-by-step explanation:

Giving the following information:

Proportion of oil and gasoline:

Oil= 3/14= 0.21

Gasoline= 11/14= 0.79

The oil costs $0.75 per liter.

The gasoline costs $1.60 per liter.

<u>First, we need to calculate the number of liters of oil and gasoline required:</u>

<u></u>

Oil= 0.21*392= 82.32 liters

Gasoline= 0.79*392= 309.68

<u>Now, the total cost to produce 392 liters:</u>

Total cost= 82.32*0.75 + 309.68*1.6

Total cost= $577.23

<u>Finally, the total and unitary selling price:</u>

Total selling price= 577.23*1.15= $663.82

Selling price per liter= 663.82 / 392= $1.69

6 0
3 years ago
Brian is riding his bike. He biked a distance of 14 miles at a rate of 14 miles per hour. Rearrange the distance formula, d = rt
Mariana [72]

Answer:

60 minutes

Step-by-step explanation:

The distance formula is:

D = RT

Where

D is distance (in miles)

R is rate (in miles per hour)

T is time (in minutes)

Given,

D = 14 miles

R = 14 miles per hour

We want to find T, so we have:

D=RT\\T=\frac{D}{R}\\T=\frac{14}{14}\\T=1

So the time is 1 hour

We want in minutes, and we know 60 minutes is 1 hour, so the time (in minutes) is 60 minutes

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
WILL GIVE BRAINLIEST IF I CAN AND 40 PTS<br> PLEASE I NEED REAL HELP
Alinara [238K]

Answer:

Step-by-step explanation:I think it's the 2nd one

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Paul’s account balance is less than -$50. What is a possible balance for paul’s account? Explain.
    6·1 answer
  • Is it equally likely to pick one red block, three blue blocks, or one green block
    13·1 answer
  • Hallar el area de un triangulo equilatero cuyas bases miden 70dm y 134 dm y el lado oblicuo 85dm
    13·1 answer
  • (6-4)/5×100=40 step by step
    11·1 answer
  • Solve this equation for f.<br> 11.75 + f = 6.38
    10·2 answers
  • Solve 3,200 divided by 10 using a area model
    12·1 answer
  • PLEASE HELP IN ONE MINUTE WILL MARK BRAINLIST
    7·1 answer
  • Can anyone help me ASAP!
    11·2 answers
  • Label the equations in number 5-7 as True or False:
    6·2 answers
  • When two numbers are multiplied to get product, each number is called a(n)?
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!