1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Greeley [361]
3 years ago
11

A company has to buy computers and printers. Each computer, x, costs $595 and each printer, y, costs

Mathematics
2 answers:
Lady_Fox [76]3 years ago
6 0
3 computers and 13 printers

595(x) + 390(y) = 6855

595(3) + 390(13) = 6855

$1785 + $5070 = $6855

Did this help??
fenix001 [56]3 years ago
4 0
Try and use Photomath
You might be interested in
If a magazine has 65 pictures on 10 pages, what is the unit rate of the number of pictures to pages?
love history [14]
Hello there,

The answer to your question is:

<span>The unit rate of the number of pictures to pages is ====> 6.5

Hope this answer helps.
</span>
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Tan(θ)/sec(θ) − cos(θ)
myrzilka [38]
Sin(theta)- cos(theta)
4 0
2 years ago
PLS HELP 96POINTS Which statement is true for light passing into a medium that is more optically dense than the first medium thr
Makovka662 [10]

Answer:

The index of refraction of the second medium is higher.

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
PLZ IN NEED OF HELP
Serga [27]
The roots would be x=-5 and x=-4 but with that website you just do -5 and -4
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Thang decided to borrow ​$7000 from his local bank to help pay for a car. His loan was for 3 years at a simple interest rate of
slamgirl [31]

Answer:

$420

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Kyle has ​$1 comma 000 in cash received for high school graduation gifts from various relatives. He wants to invest it in a cert
    13·1 answer
  • Fiona decides to join a gym for a minimum of one month to train for a triathlon. The gym charges a joining fee of $100 and a mon
    9·2 answers
  • Quinn read one fourth of a book. Jesse read the same amount of the book. Which rectangle could show how much of the book Jesse r
    9·1 answer
  • Alex sells cars at Keith Palmer Ford. He earns $400a week plus $150per car he sells. If he earned $1450last week, how many cars
    10·2 answers
  • Jack and Diane were saving money to go to a rock n roll concert. They need at least $750 in order to go if you count their gas,
    12·1 answer
  • Refer to the sample data for​ pre-employment drug screening shown below. If one of the subjects is randomly​ selected, what is t
    13·1 answer
  • Please help me solve this problem
    14·1 answer
  • Can someone explain why everytime it rounds up to the thousands it doesnt keep the 4th number, it looks like it goes up by one,
    5·1 answer
  • The temperature in a chemical reactor was measured every half hour under the same conditions. The results were 78.1°C, 79.2°C, 7
    12·1 answer
  • Simplify the expression:<br> 2x+1bx8
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!