1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Goshia [24]
3 years ago
7

The weight limit for checked baggage when

Mathematics
1 answer:
sukhopar [10]3 years ago
5 0

Answer:

3,178,000 grams

Step-by-step explanation:

70x454=31780

31780x100=3178000

You might be interested in
What is 27/5 as a mixed number
Lorico [155]
5 2/5 is the answer as a mixed number
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Geraldo has a coupon for $12 off the total bill at a local restaurant. Geraldo does not want to spend more than $65. The inequal
Trava [24]
In here, we could write an equality as x – 12 < 65. In solving inequalities, we follow the same rule as solving algebraic expressions. We will transpose 12 to the other side, giving us x < 65 + 12. Simplifying, we have x < 77. Geraldo must have a bill less than $77 in order for him not to spend more than $65.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
The Pythagorean theorem is a2+b2=c2. Solve for b.
nata0808 [166]

Answer:

b = √c²-a²

Step-by-step explanation:

b² = c² - a²

b = √c²-a²

3 0
2 years ago
A two digit number when read from left to right to right consiststs of consecutive integers. the nmber is six more than for time
Solnce55 [7]

I suppose you want to know such number. Since we have a two digit number consisting of two consecutive integers, the only possible numbers are:

12,23,34,45,56,67,78,89

Since we sorted all the cases out, we simply have to check which one satisfies the requirement. For each number, we'll write four times the the sum of its digits, and add 6, hoping to get the original number.

\text{Number: } 12,\ \ 4\times \text{sum of digits: } 12\ \ \text{plus six: } 18\neq 12

\text{Number: } 23,\ \ 4\times \text{sum of digits: } 24\ \ \text{plus six: } 30\neq 23

\text{Number: } 34,\ \ 4\times \text{sum of digits: } 28\ \ \text{plus six: } 34

So, the answer is 34.

3 0
3 years ago
A 12 ounce can of store brand tomato paste costs $1.46 at a supermarket. The unit price of the sauce is listed on the shelf belo
kykrilka [37]
You can calculate it by divided but most of the people get confused about is it gonna be 12/1.46 or 1.46/12. The correct is 1.46/12 because take the money divided all 12 to get a unit price if you take 12/1.46 which mean divided all ounce can to money and that makes nonsense.


So 1.46/12 = $0.12 for each ounce can

Hope this help!
4 0
2 years ago
Other questions:
  • 52.46 round to the nearest one
    10·2 answers
  • If cos 35 degrees =8/X , find X (3sf)
    5·1 answer
  • If you jogged a trail that is 3/4 mile long and jogged 1/6 of a hour What would be the unit rate per mile
    7·1 answer
  • PLESSE HELP!! this question is super hard. it’s due tomorrow and i’m not understanding.
    11·1 answer
  • What is the y-intercept of the graph of the equation y=2(4^x) ?
    8·2 answers
  • Y=x^2+8x+6 16x-2y=-44
    13·1 answer
  • the same amount of trash is dumped into a landfill every day. the function below shows the total number of tons of trash n in th
    6·2 answers
  • Plzzz someone help me Roger wants to build a bookend by combining three pieces of wood into the shape of a right triangle. The s
    11·1 answer
  • I need help ASAP!!Please be sure that you know the answer
    9·1 answer
  • Find the area of a regular hexagon with the given measurement of 48 inch perimeter
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!