1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Maurinko [17]
3 years ago
9

Please find the VOLUME of this figure... Write the formula and plug in the values... Write your answer with units and box your a

nswer
ALSO

What is this shape called

Mathematics
1 answer:
Elenna [48]3 years ago
5 0

Answer:

hope this is correct

You might be interested in
Please help not sure on this
ahrayia [7]
If I am correct, it would be dropped at -3, side adding to negative numbers make them increase to positive numbers.

4 0
3 years ago
Factor by grouping m(2a+b)-n(2a+b)+2n(2a+b)
lys-0071 [83]

The factored expression of m(2a+b)-n(2a+b)+2n(2a+b) is (m + n)(2a + b)

<h3>How to factor the expression?</h3>

The expression is given as:

m(2a+b)-n(2a+b)+2n(2a+b)

Factor out 2a + b

m(2a+b)-n(2a+b)+2n(2a+b) = (m - n + 2n)(2a + b)

Evaluate the like terms

m(2a+b)-n(2a+b)+2n(2a+b) = (m + n)(2a + b)

Hence, the factored expression of m(2a+b)-n(2a+b)+2n(2a+b) is (m + n)(2a + b)

Read more about factored expressions at:

brainly.com/question/723406

#SPJ1

5 0
2 years ago
Help me pleaseee please
Karolina [17]

Answer:

1) c/d = pi

Step-by-step explanation:

since c= pi x d

divide both sides by d

c/d = pi

5 0
2 years ago
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
Drupady [299]
The unit rate is $1.25 per pound
6 0
3 years ago
Li can walk 2 miles in 45 minutes.At that rate,how far can she walk in 135 minuets.
Zielflug [23.3K]
Li can walk 6 miles. if you divide 135 and 45, you'll get 3. finally, if you multiply 2 and 3, you'll get 6. So, in total, Li walks 6 miles.
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Which scenario is modeled by the equation (x)(0.6) = $86.46?
    14·2 answers
  • What is the exact volume of the cylinder?
    15·2 answers
  • Solve for the variable b. 5a(b - c ) = d
    5·1 answer
  • Which answer describes the simpler problems that could be used to solve this story problem?
    9·2 answers
  • Joe is hiking in national park wilderness. His radio transmits signals as far as the horizon. Use the formula d =Square root/1.5
    11·1 answer
  • Strategies for rational numbers
    9·1 answer
  • a bottle contains red marble and blue marbles. a marble is chosen at random and not replaced. then a second marble is chosen at
    8·1 answer
  • Trent made a scale drawing of a community college. The scale of the drawing was
    11·1 answer
  • 144 is the _ power of 12
    7·1 answer
  • Write an equivalent expression d+d+d+e+e+e?<br>please help ​
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!