1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Juliette [100K]
3 years ago
6

Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?

Mathematics
1 answer:
Drupady [299]3 years ago
6 0
The unit rate is $1.25 per pound
You might be interested in
rachel's rectangle has either 2 pairs of dides the same length or all sides the same length? true or false
natita [175]

Answer:

false

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which graph shows a non-proportional linear relationship between x and y?
andreev551 [17]

Answer: B

Because it does not pass through (0,0)

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find 2.2℅ of 18 2/11?
UNO [17]
The answer to ur question is 0.396
2.2% * 18 = 0.396
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Calculate the area of the circle. round your answer to the nearest hundredth
Artemon [7]
52 is the answer I believe
8 0
3 years ago
What is the slope of (1,5) and (4,-2)
andriy [413]

Answer:-2-5÷4-1=-1

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Other questions:
  • In a survey of 200 employees, 65% agreed that the management of the cafeteria should be changed. If the confidence interval is 9
    12·1 answer
  • The side length of a square is represented by the expression x + 5. How could you represent the area of the square? A) 2x + 10 B
    13·2 answers
  • When writing a formal two column proof, the reasoning for the first statement is never given.
    8·1 answer
  • Write a standard form equation...
    15·1 answer
  • What is the correlation coefficient with the following data points: (1,14), (3,10), (5,16)
    12·2 answers
  • I NEED HELP with problems 4,6,and 8
    9·2 answers
  • there are 84 students in the 8th grade. if they are split evenly into 6 groups how many students will be in each group
    13·2 answers
  • Which is the graph of the equation y-1=- f (x-3)?
    11·1 answer
  • If P = (3,2), find the image
    13·1 answer
  • Gabby makes banana bread at her bakery every Monday and Wednesday,
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!