Answer:
Step-by-step explanation:
Temperature needs to fall by 3 degrees
Answer:
The equation of the line is y = 4x + 13
Step-by-step explanation:
In this question, we want to write the equation of the line using the point slope form.
Mathematically, the point slope form can be represented as;
(y-y1) = m(x - x1)
where x1 = -2 , y1 = 5 and m which is the slope is 4
Plugging these values into the equation, we have;
(y-5) = 4(x - (-2))
y-5 = 4(x + 2)
y -5 = 4x + 8
y = 4x + 8 + 5
y = 4x + 13
5 bags is cheaper because one bag is $3 and 5 bags for ten so to find the unit price the amount (10/ ) the amount of bags (5) so therefore 10/5= $2 which is smaller than the price of an individual bag
Answer:

Step-by-step explanation:
You only need two points on a line to find the equation for that line.
We are going to use 2 points that cross that line or at least come close to. You don't have to use the green points... just any point on the line will work. You might have to approximate a little.
I see ~(67.5,67.5) and ~(64,65).
Now once you have your points, we need to find the slope.
You may use
where
are points on the line.
Or you can line up the points vertically and subtract then put 2nd difference over 1st difference.
Like this:
( 64 , 65 )
-( 67.5, 67.5 )
--------------------
-3.5 -2.5
So the slope is -2.5/-3.5=2.5/3.5=25/35=5/7.
Now use point-slope form to find the equation:
where
is the slope and
is a point on the line.

Distribute:

Simplify:

Add 65 on both sides:

Simplify:
