1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Andreyy89
3 years ago
14

How many times larger is a 10 pound dog than a hamster weighing five eighth pounds​

Mathematics
2 answers:
jok3333 [9.3K]3 years ago
6 0

Answer:

about 16 times bigger

Step-by-step explanation:

netineya [11]3 years ago
4 0

Answer:

16

Step-by-step explanation:

n= mass of dog/ mass of hamster

n= 10 lb/ 5/8 lb

You might be interested in
Complete the solution of the equation find the value of y when x equals 1 9x + 7y=-12
grandymaker [24]

-3 i hope this helps enjoy

5 0
4 years ago
How do I prove this? Help Thanks.​
eimsori [14]

Answer:

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
A short necklace has 32 gold beads and 8 black beads.
joja [24]

Answer:

12 black beads

Step-by-step explanation:

Given the ration of gold beads to black beads on the short necklace:

\frac{gold}{black}=\frac{32}{8}=\frac{4}{1}

Since the ratio of 4:1 has 5 total parts, you can take the total amount of beads in the long necklace and divide by 5:

60 ÷ 5 = 12

12 beads represents 1 part of the ratio, so that would be the number of black beads.  To check, multiply 12 by 4:  12 x 4 = 48, and set up a ratio:

48: 12 = 4: 1

3 0
3 years ago
HELP I NEED HELP PLS IM FAILING ITS PYTHAGOREAN THEOREM
taurus [48]

2^2 + 2^2 = h^2

8 = h^2

√8 = h

h = 2.82mm

Answered by Gauthmath must click thanks and mark brainliest

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which operation should be performed first according to the order of operations?
Hunter-Best [27]

Answer:

your answer is c 24 divided by 3

Step-by-step explanation:

PEMDAS

Parenthesis/exponents/multiplication and division from left to right/addition and subtraction from left to right

5 0
3 years ago
Other questions:
  • 340m/seg que tiempo en escuchar el estampido de un cañón que encuentra 15km dedistancia
    7·1 answer
  • What are three equivalent ratios to 18/6
    6·2 answers
  • 24 loavs of bread cost $48. how much does 10 loaves cost
    14·1 answer
  • The equation of a circle whose center is at (4, 0) and radius is length 2√(3) is (x - 4)² + y² = 2√3 (x - 4)² + y² = 12 (x + 4)²
    12·2 answers
  • help please! The two salespeople for a local advertising firm are Trinity and Jason. Trinity sold $2030 in ads and Jason sold $1
    5·1 answer
  • ????A - k = w + v, for a
    13·1 answer
  • Which of the following is a factor of 6x2 + 17x + 12?
    12·2 answers
  • 3/4 pound of Colby cheese costs $1.69. Find the unit price per pound. (3/4 pound=12)
    14·1 answer
  • Please answer I will give brainiest
    15·1 answer
  • Jenny has twice the amount of tomatoes as Henry has. If t = the number of tomatoes Henry has, how many tomatoes does Jenny have?
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!