1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
storchak [24]
4 years ago
7

do cells make up the basic stucture of an organism and do they perform basic life functions for thr organism

Mathematics
1 answer:
lorasvet [3.4K]4 years ago
8 0

Answer:

Step-by-step explanation:

yes

You might be interested in
Is the answer to this question correct?
Komok [63]
It looks about right to me.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Multiplying binomials: (a+7) * (a-4)
oee [108]
<span>(a+7) * (a-4)

a^2 - 4a + 7a - 28

a^2 + 3a - 28</span>
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Someone please help me with my homework please please help please help me with my homework
densk [106]
C=2x Pi x R so 2x3.14x17.5 = 109.9
5 0
4 years ago
In which measurement situations would the most appropriate unit of measurement be feet?
nikklg [1K]
The answer would be the distances that are not too large and not too small

A.legnth and width of a ball room
this would work because the next measurement is 1  mils and ball rooms are not that big


B. width of an eyelash. that is rediculously small so this is wrong

C. distanc from chicaco to san fransisco
way too far, use miles

D. height of a door
corect, door is apout 8 feet aprox


answer is A and D
5 0
3 years ago
Olivia takes a trip to visit her aunt who lives 120 mi. away. Olivia's car can travel 24 miles per gallon of gasoline. If gasoli
Paladinen [302]

Answer:

$15

Step-by-step explanation:

Given that :

Aunt's distance = 120 miles

Miles per gallon of Olivia's car = 24 miles per gallon

Cost of gasoline = 3 per gallon

Cost of gasoline for the trip :

(Aunt's distance / miles per gallon) * cost of gasoline per gallon

(120 miles / 24 miles per gallon) * 3

5 * 3 = $15

Cost of gasoline for the trip = $15

8 0
3 years ago
Other questions:
  • A 2-pack of notebooks costs $3.00. What is the unit price? per notebook
    7·2 answers
  • Complete the equation of the line through (4,-8) and (8,5).
    5·1 answer
  • The town's highway department marks a new world with reflective markers. The road is 6 3/4 miles in length. The markers are spac
    11·1 answer
  • Which one of the following statements is it ?
    6·2 answers
  • Which function does NOT represent exponential decay? y=0.4(0.5)^x y=5(4)^x y=4(0.5)^x y=5(0.4)^x
    7·2 answers
  • HELP ME PLEASE CORRECT ANSWER GETS BRAINLIEST!
    14·2 answers
  • Help with question 5 please
    14·1 answer
  • . En un concesionario de coches hay modelos de varios colores. Los rojos suponen 1 6 del total, los azules, 2 9 del total, y los
    5·1 answer
  • Weary of the low turnout in student elections, a college administration decides to choose an SRS of three students to form an ad
    10·1 answer
  • Find the least common denominator for these fractions. Enter your answer in<br> the space provided.
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!