1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nexus9112 [7]
3 years ago
5

If a pound of bread is worth 1.75 and a orange is worth 0.50 per pound. How many pounds of oranges have an equivalent cost to 3

loaves of bread? Please Help!
A.
1.25 pounds

B.
3.5 pounds

C.
10.5 pounds

D.
7 pounds
Mathematics
1 answer:
Alexus [3.1K]3 years ago
5 0

Answer:

  C.  10.5 pounds

Step-by-step explanation:

The worth of 3 loaves of bread is 3 times that of one loaf:

  3 × 1.75 = 5.25

You want the number of pounds of oranges (p) at 0.50 per pound that has this same worth:

  0.50p = 5.25

  p = 5.25/0.50 = 10.50

10.5 pounds of oranges have an equivalent cost to 3 loaves of bread.

You might be interested in
<img src="https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7B3%7D%7Bx%2B7%7D%20%2B%5Cfrac%7B4%7D%7Bx-8%7D" id="TexFormula1" title="\frac{3}{x+7}
sattari [20]

{7x+4}/{x^2-x-56}

using common denominators

6 0
2 years ago
Find the unit rate: $9.60 for 8 cans.<br><br> $ per can
Lapatulllka [165]

Answer:

$1.20

Step-by-step explanation:

960÷8=120 :)))))))

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
In the diagram, what is the value of x ?
Iteru [2.4K]

the value of x is 36 degree

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
How much water can this container hold
harina [27]

Answer:

972π cm³

Step-by-step explanation:

Okay so this container is a sphere, so you're going to want to use the volume of a sphere equation V = (4/3) * π * r³. In this case, you've got the diameter (d = 18), so divide by 2 to get r = 9.

So now you have all the variables you need to solve. Substituting those values into the volume equation, you get:

V = (4/3) * π * 9³ = 972π cm³.

3 0
3 years ago
Combine the like terms to create an equivalent expression <br>-k-(-8k)
Blababa [14]

Answer:

-k+8k=7k is the solution

5 0
3 years ago
Other questions:
  • How do u solve 1.2= k over 4
    7·2 answers
  • Billy works 22 hours every week. he makes $8.00 per hour. He gets paid every
    15·1 answer
  • How to get negative 2 using four 4s
    10·1 answer
  • What is the solution set of 4x^2 - 36 = 0?
    6·2 answers
  • A bottle contains 12 red marbles and 8 blue marbles. A marble is chosen at random and not
    6·1 answer
  • Which graph represents the equation?
    9·1 answer
  • If ( - 6 + 11y²)² is equivalent to 121y⁴- 132yⁿ+ 36, which is the value of n?<br> Giving brainliest
    13·1 answer
  • Tom's red bicycle travels 50 ft for every 2 pedal turns. How many pedal turns are needed to travel a mile?
    7·1 answer
  • In circle T with m∠STU=78 and ST=8 , find the length of arc SU. Round to the nearest hundredth.
    10·1 answer
  • State the domain of each function using interval notation<br> pls show ur work!!
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!