1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
OverLord2011 [107]
3 years ago
6

Which is the better buy 3 pounds for $8.31 or 5 pounds to $12.95

Mathematics
2 answers:
brilliants [131]3 years ago
6 0

Find the unit rate for each

$8.31/3 pounds= $2.77 per pound

$12.95/5 pounds= $2.59 per pound

Final answer: The second option is better because you are paying less per pound (2.59<2.77).

KatRina [158]3 years ago
3 0

We can find the answer by dividing each price by the amount of pounds and then seeing which number is bigger. Lets try...

8.31/3=2.77

12.95/5=2.59

Since the 12.95 deal allows you to get one pound for just 2.59, that is the better deal.

Hope this helps!

You might be interested in
Help for math class. $3.27/12 pack of Pepsi
nevsk [136]

The answer to this is 0.2725

3 0
3 years ago
The earth travels one full rotation around the sun in approximately 365.25 days. How many minutes does it take for the earth to
kozerog [31]

Step-by-step explanation:

365.25days

1day=1440min

365.25days= 365.25×1440

=525960min.

as i guess.

8 0
3 years ago
Question 2 of 10
RideAnS [48]

Answer: 264,615

Step-by-step explanation:apex

5 0
3 years ago
Find the standard form of the equation of the parabola with a focus at (0, -9) and a directrix y = 9.
ololo11 [35]

The Standard Form Is

x^2 = 0 (y - 9)

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 100 ÷ 5 × 4 + 43 <br> A. 69<br> B. 144<br> C. 0.3<br> D. 1.2
inn [45]
123 - Use PEMDAS but since you have both division and multiplication you can just go from left to right
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is f(5) for the function f(x)=2x+7
    7·2 answers
  • Which answer is correct???
    11·1 answer
  • Evaluate 9x - 11 for x = -3 and x = 7.
    6·1 answer
  • A card is drawn from a standard deck of playing cards. What is the probability of drawing a 2 or a queen
    8·1 answer
  • Lin is reading a 47 page book . She read the first 20 pages in 35 minutes. If she keeps reading at the same pace, how long will
    9·1 answer
  • Use the Distributive Property to rewrite the expression 5ax + 5ay as an equivalent expression.
    15·1 answer
  • Please help me with this question :)
    15·1 answer
  • Which two equations represent a nonlinear function?
    9·1 answer
  • help with either of these questions pleaseee at least one of them I’m so confused rn I’d really appreciate it and will brainlist
    6·2 answers
  • If log7=a and log…<br> help me solve ths math problem on picture
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!