1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ra1l [238]
3 years ago
5

The volume V of a cube with sides of length x inches is changing with respect to time t (in seconds). When the sides of the cube

are 10 in. long and increasing at the rate of 0.5 in/sec, how fast is the volume of the cube increasing?
Mathematics
1 answer:
goldfiish [28.3K]3 years ago
5 0

Answer:

dV/dt = 3×10^2 × 0.5 = 150 in^3/sec

the volume of the cube is increasing at 150in^3/sec

Step-by-step explanation:

Volume V = length l^3

V = x^3

Differentiating both sides;

dV/dt = 3x^2 dv/dt

Given;

x = 10 in

dx/dt = 0.5 in/sec

dV/dt = 3×10^2 × 0.5 = 150 in^3/sec

the volume of the cube is increasing at 150in^3/sec

You might be interested in
(cos2a *cos 4a+ sin 2a*sin 4a)/sin4a
lyudmila [28]

Answer:

Step-by-step explanation:

(cos 4a*cos 2a+sin 4a*sin 2a)/sin 4a

=[cos (4a-2a)]/sin 4a

=(cos 2a)/sin 4a

=(cos 2a) /(2 sin 2a cos 2a)

=1/(2 sin 2a)

=1/2 csc 2a

4 0
2 years ago
If the starting time is 7:43 and the elapsed time is 36 minutes then what time what is the ending time
Annette [7]

Answer:

8:19

Step-by-step explanation:

It is 17 minutes until 8:00.  36 - 17 = 19 minutes left.

8:00 + 19 minutes = 8:19

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
$11.13-$5.50-$6.12=$10.51; $30- $10.51
MrMuchimi
What is the problem?? I would love to help
3 0
3 years ago
What is the unit rate for a 14 oz bag of Lays Potato Chips that costs $3.25.
Ronch [10]
The unit rate is 14 over 3.25 then get 1oz then divide by 3.25
4 0
3 years ago
Find 2 numbers who product is 15 and sum is 16.​
Marizza181 [45]

Answer:

15 and 1

Step-by-step explanation:

x and y are two numbers.

Two equations:

x · y = 15

x + y = 16

Rearrange one of the equations (I'll rearrange the sum equation):

x + y = 16

x = 16 - y

Substitute that to the other equation and solve for y:

x · y = 15

(16 - y) · y = 15

16 - y · y = 15

16 - y² = 15

-y² = 15 - 16

-y² = -1

y² = 1

y = √1

y = 1

Now substitute that to any of the equation and solve for x (in here, I'll choose the multiplication one):

x · y = 15

x · 1 = 15

x = 15

Now verify:

15 · 1 = 15

15 + 1 = 16

This is correct

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Which Symbol replaces ? to make the statement true.
    13·2 answers
  • Which is the last operation performed when evaluating (8 minus 2 x) squared + 4 for x = 3?
    9·1 answer
  • Compare 13 and – 8).
    11·1 answer
  • The laws that established an official system of slavery in the American colonies
    11·1 answer
  • If a farmer can trade four chickens for a pig, three pigs for two sheep, and five sheep for two cows, what is the minimum number
    7·2 answers
  • What is the solution to the equation x-16=-8
    14·2 answers
  • Please help givin brainliest
    12·2 answers
  • What is the slope of (1,-2) and (6,-2)
    15·1 answer
  • Please help I'll give brainiest
    12·2 answers
  • What Fraction is equivalent to 3/-5?<br><br> A. 5/-3.<br> B. -5/-3.<br> C -5/-3.<br> D. -3/-5
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!