1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Svetllana [295]
3 years ago
5

Randy is deciding which cell phone plan is the best deal for him to buy. Super Cell charges a monthly fee of $15 and also charge

s $0.05 per call. Which equation represents the cost of service at Super Cell? (Use M as the monthly charge, in dollars, and C as the number of calls placed.)
A
M = .05 + 15C

B
M = .05C + 15

C
M = .05 + C + 15

D
M = .05C x 15
Mathematics
1 answer:
svp [43]3 years ago
7 0

Answer:

B

Step-by-step explanation:

Add the monthly fee $15 and the amount of times he called.

$15 + 0.05C = M

Hoped it helped you

You might be interested in
A 4-cup bottle of vegetable oil costs 2.80. What is the price per pint
german

Answer:

$1.40 per pint

Step-by-step explanation:

4 cups is the same as 2 pints.

If 2 pints cost $2.80

divide $2.80 by 2

and get $1.40 per pint

8 0
2 years ago
5. What type of quadrilateral is DEFG?<br> A square<br> B rhombus<br> trapezoid<br> D parallelogram
padilas [110]
Answer: DEFG is a parallelogram

Explanation:
7 0
3 years ago
Whats the answers guys
aivan3 [116]
How am i supposed to draw it ??
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
So a department store worker gets paid 325.00 per week plus 4% commission of their total sales if the worker sells 3600 of the m
MAXImum [283]

Answer:The amount of commission made is 144

Step-by-step explanation:

The department store worker gets paid 325.00 per week plus 4% commission of their total sales. This means that the worker's earning is not fixed. It varies with the amount of sales made

if the worker sells 3600 of the merchandise, it means that the worker's sales commission will be 4% of 3600 of the merchandise

Sales commission earned by the store worker = 4/100 × 3600

= 0.04 × 3600 = 144

6 0
3 years ago
And items are for $40 plus sales tax on the item is 8% what is the sales tax on the total cost
Setler79 [48]

Answer:

43.20 for the total cost of the item

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Determine whether Rolle's Theorem can be applied to the function f(x) = (x + 3)(x - 2)^2 on the closed interval {-3, 2}. If Roll
    10·1 answer
  • Only the smartest can answer
    15·1 answer
  • Work out the missing number 1.6 divided by(missing number)= 0.04
    15·1 answer
  • Tell which given value if any is a solution of the equation. <br> T-2.1=0
    11·1 answer
  • PLEASE HELP ME I HAVE NO CLUE WHAT THE ANSWER IS PLEASE HELPPP!!!!!!!!
    11·1 answer
  • Kendall ran 3 ¼ of a mile on Saturday. She ran five times as much on Sunday. How much did Kendall run on over the weekend?
    15·1 answer
  • I really need this right now
    7·1 answer
  • Vertical line through (-9,3)
    8·1 answer
  • What is the area of a shaded region in the quarter circle <br>radius 12​
    11·1 answer
  • Determine the range of the following graph:
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!