Answer:
Step-by-step explanation:
It's 2.3 as the centre of a circle is twice the circumference learn the circle theorem
Answer:
Step-by-step explanation:
Of course it is MEGA, it is a common sense for everyone to know that buying bigger bulk results in cheaper price. But I will do the math for you:
MEGA size: 5 / 29.4 = 0.17 dollars per pound
Family size: 3.64 / 19.5 = 0.19 dollars per pound
so it is MEGA
The Divisor Is The Number That You Are Dividing With. Example:
12/4 = ?
4 Is The Divisor.
Answer:
Amount of butter need for 1 cup of oil = 2 cup of butter
Step-by-step explanation:
Given:
Amount of butter need for 1/2 cup of oil = 1 cup
Find:
Amount of butter need for 1 cup of oil
Computation:
Amount of butter need for 1/2 cup of oil = 1 cup
1 cup butter = 1/2 cup oil
So,
Amount of butter need for 1 cup of oil = 1 / [1/2]
Amount of butter need for 1 cup of oil = 1 / [0.5]
Amount of butter need for 1 cup of oil = 2 cup of butter
Answer:
−8^4+2^3−4^2+6
Step-by-step explanation:
Distribute the - to 8x^4-5x^3+6x^2-2x:
-8x^4+5x^3-6x^2+2x
Now simplify:
-3x^3+2x^2+4x-8x^4+5x^3-6x^2+2x= −8^4+2^3−4^2+6
Hope this helps!