Answer:
12 boys
Step-by-step explanation:
I believe the answer is 12 boys. I hope this helps!
I think the best way in memorizing the roots of numbers 1 - 30 is by through methods that would suitable for you but you must consider is the pattern in each number or the square, every number has it pattern and i know you realized it by now. I hope this would help
Answer:
Step-by-step explanation:
To the evaluate -5.3+7.9
We get
2.6
Therefore the error
=2.6-2.4
=0.2
Answer:
18 ounce package for $6.30
Step-by-step explanation:
For each one, you divide the money by the package to see how much it is per ounce.
2.59 / 7 = $0.37 per oz
4.56 / 12 = $0.38 per oz
6.30 / 18 = $0.35 per oz
Answer:
y = 5x+7
Step-by-step explanation:
Parallel lines have the same slope so y = 5x+9 is in slope intercept form
y = mx+b where m is the slope and b is the y intercept
The slope is 5
The new line will have a slope of 5
y = 5x+b
We know a point on the line (-2,-3)
Substitute this point into the equation
-3 = 5(-2)+b
-3 = -10+b
-3+10 = b
7 = b
y = 5x+7