Answer:
twelve faces
Step-by-step explanation:
12 sides
Answer:
238 mg
Step-by-step explanation:
340 x 0.30 = 102
340 - 102 = 238
The cost of each vegetable is €1.50 per pound
Edward bought 3.25 pounds of carrot.
So the cost of 3.25 pounds of carrots = 3.25 × 1.50 = €4.875
He also purchased
pounds of beet.
Quantity of beet purchased = 6/5 = 1.2 pounds
So the cost of beet shall be = 1.50 × 1.2 = €1.80
He purchased 0.95 pounds of Broccoli
So the cost of Broccoli shall be = 0.95 × 1.50 = €1.425
Total amount spent = 4.875 + 1.80 + 1.425 = €8.10
Edward spent €8.10 on vegetables.
The answer will be a because if you add 70 +98+83+66+41 divided by 5 is 325.2 and I'd u add 81 and divide it by 6 then it will equal 371.5 so it will increase