1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
liq [111]
3 years ago
6

Fourth root of (28-16√13)

Mathematics
1 answer:
EastWind [94]3 years ago
6 0
The answer is 29 i think
You might be interested in
Plz help me my maths hw is due in a couple of hrs!!!
Hatshy [7]
The answers are in the picture
Have agreat day

7 0
2 years ago
Can someone please answer this?
galina1969 [7]
Since we know the side length of the square (6), we can calculate its diagonal using pythagoras.

diag d = √(6²+6²) = 6√2 in

The diagonal is also the diameter of the circle! So the radius of the circle is half of that:

radius r = d/2 = 3√2 in

The area of the circle is πr² = π(3√2)² = 18π in²
5 0
3 years ago
Which of the following represents the probability that someone who
RSB [31]

Answer:

The correct option is;

(E) P(full time) × P(credit card debt over $5,000)

Step-by-step explanation:

The given parameters are;

The mode of employment of a person = Full time

The amount of debt in the credit card = More than $5,000

The probability that a person works full time = P(full time)

The probability that the person has over $5,000 in credit card debt = P(credit card debt over $5,000)

Therefore, the probability that someone who works full time has more than $5,000 in credit card debt =  P(full time) × P(credit card debt over $5,000)

6 0
2 years ago
HELP ASAP IM BEING TIMED! THANKS
Genrish500 [490]

Answer:The second

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
if 36 cookies cost $4.00 what is the unit rate in cookies per dollar. Using the same information what is the unit rate for 1 coo
pogonyaev

Answer:

9 cookies per dollar

Step-by-step explanation:

This is a fraction equal to

36 cookies ÷ 4 dollars

We want a unit rate where

1 is in the denominator,

so we divide top and bottom by 4

36 cookies ÷ 4

--------------------------

4 dollars ÷ 4

=  

9 cookies

---------------

1 dollar

=  

9 cookies

-----------------

dollar

= 9 cookies per dollar

3 0
3 years ago
Other questions:
  • The last time David filled up his truck with gas, he paid $27.44 for 7 gallons. This time, he needs 15 gallons. If the price is
    10·1 answer
  • The formula for the lateral surface area of a cylinder is S = 2trh , where r is the radius of the
    5·1 answer
  • What must be true about two integers thst combine to equal zero?
    7·1 answer
  • A spherical iron ball 10 in. in diameter is coated with a layer of ice of uniform thickness. If the ice melts at a rate of 15 St
    15·1 answer
  • I need help with this question:
    6·2 answers
  • The jewelry store has a ring with a retail price of $372.50. It is on sale for 60% off the retail price, what is the discount an
    12·2 answers
  • Find the probability.<br> You roll a fair six-sided die. The die shows a three or a five.
    12·2 answers
  • On Saturday, the Anderson
    11·1 answer
  • Which equation shows that the Pythagorean identity is true for 0=270 degrees. select the equation that is in the form sin^2 0+co
    9·1 answer
  • The party planner wants to know how many smaller table lengths, 2.5x-3, and widths, x, should be considered in expressing the pe
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!