1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ugo [173]
3 years ago
12

A street light is at the top of a 22 ft pole. A 5 ft tall girl walks along a straight path away from the pole with a speed of 7

ft/sec. At what rate is the tip of her shadow moving away from the light (ie. away from the top of the pole) when the girl is 50 ft away from the pole?
Mathematics
1 answer:
Alexxx [7]3 years ago
6 0

Answer:

Step-by-step explanation:

height of pole = 22 ft

height of girl = 5 ft

let the distance of girl from the foot to street light is x and the tip of shadow is at a distance from the street light.

dx / dt = 7 ft/s

By using the similarity of two triangles

\frac{y-x}{5}=\frac{y}{22}

22 y - 22 x = 5 y

17 y = 22 x

y=\frac{22}{17}x

Differentiate both sides with respect to t.

\frac{dy}{dt}=\frac{22}{17}\times \frac{dx}{dt}

\frac{dy}{dt}=\frac{22}{17}\times 7

dy/dt = 9.06 ft/s

Thus, the tip of the shadow is moving with speed 9.06 ft /s.

You might be interested in
The number of homeruns hit by each player on the Bobcats baseball team is listed below.
sveta [45]
Range

hope this helps
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the value of x in this equation. 25(4x − 3) − 2x = 45 − x
Charra [1.4K]

Answer:

x=40/33

Step-by-step explanation:

Let's solve your equation step-by-step.

25(4x−3)−2x=45−x

Step 1: Simplify both sides of the equation.

25(4x−3)−2x=45−x

(25)(4x)+(25)(−3)+−2x=45+−x(Distribute)

100x+−75+−2x=45+−x

(100x+−2x)+(−75)=−x+45(Combine Like Terms)

98x+−75=−x+45

98x−75=−x+45

Step 2: Add x to both sides.

98x−75+x=−x+45+x

99x−75=45

Step 3: Add 75 to both sides.

99x−75+75=45+75

99x=120

Step 4: Divide both sides by 99.

99x

99

=

120

99

x=

40

33

Answer:

x=40/33

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is a good anime to watch​
DaniilM [7]

Answer:

My hero acadamia. I didnt spell that right. Its on hulu.

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the perimeter of triangle PQR whit vertices p(-2,-3) Q(7,-3) and R(-2,-3) in the coordinate plane
rosijanka [135]

<em>PQR with vertices P(–2, 9), Q(7, –3), and R(–2, –3)</em>

<em>first distance P(–2, 9), Q(7, –3) </em>

<em>The distance (d) between two points is given by the following formula: </em>

<em>Answer= 15</em>

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
20 POINTS!
White raven [17]

Answer:

Down here ↓↓↓↓↓↓

Step-by-step explanation:

13:

It is a function, notice that if you draw a vertical line anywhere, it doesn't pass two points.

Domain : All real numbers (x-values)

Range : 2 (y-values)

14:

Not a function, if you draw a vertical line through one point, it will hit two others.

Domain : -3

Range : 4 , 0, -4

15:

It is a function, no two points in any vertical line.

Domain: All real numbers

Range: All real numbers

16:

Not a function, two points in one line

Domain : -5 ≤ x ≤ 5

Range: -2 ≤ y ≤ 2

If my answer is incorrect, pls correct me!

If you like my answer and explanation, mark me as brainliest!

-Chetan K

5 0
3 years ago
Other questions:
  • How do you use standard deviation?
    7·2 answers
  • For a new customer, a video store charges $10 for a rental card plus $2 per movie. Write and solve a linear equation to find the
    9·1 answer
  • I think it's B need assurance
    13·1 answer
  • PLEASE ANSWER THIS FAST<br> (x+6)+(5x)=90
    13·2 answers
  • Need help as soon as possible please
    9·2 answers
  • Last year, a property manager bought seven identical snow shovels and nine identical bags of salt. The total cost of the snow sh
    9·1 answer
  • 3xy+x=y-6 how do I solve this?
    13·1 answer
  • Determine the solutions to the following systems of the linear equations.
    10·1 answer
  • HELP IF GOOD AT GEOMETRY, WILL MARK BRAINLIEST AND HAVE 30 MINUTES LEFT
    11·2 answers
  • The cost of 3 scarves is $80.25. What is the unit price?
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!