1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
DENIUS [597]
3 years ago
11

Select all the rations that are equivalent to each other

Mathematics
1 answer:
ki77a [65]3 years ago
5 0
The answer would be A.,C., and D.
You might be interested in
A woman drives a distance of 40km to work each day and her average speed for the journey is written as x km/h. If she increase h
nata0808 [166]
40/x = 40/x+5 + 2/60
-> i don’t have a sketchbook or calculator at the moment so pls figure out the final answer yourself

8 0
3 years ago
Look at the figure and answer
andreyandreev [35.5K]

Answer:

\cos x=\dfrac{8}{f}

Step-by-step explanation:

Given that,

\tan x=\dfrac{e}{8}\\\\\sin x=\dfrac{e}{f}

We need to find the value of cos x.

We know that,

\tan\theta=\dfrac{\sin\theta}{\cos\theta}

Using the above relation,

\dfrac{e}{8}=\dfrac{\dfrac{e}{f}}{\cos x}\\\\\cos x=\dfrac{\dfrac{e}{f}}{\dfrac{e}{8}}\\\\=\dfrac{e}{f}\times \dfrac{8}{e}\\\\=\dfrac{8}{f}

So, the value of cos x is equal to \dfrac{8}{f}.

7 0
3 years ago
Marco paid $36.89 for 8.6 gallons of gas.  What is the price per gallon?
Semenov [28]
36.89 total divided by the 8.6 gallons he bought = 4.2 so the price per gallon would be $4.20
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
HELP PLSSSSSSS ILL GIVE YOU BRAINLIST
Allushta [10]

Answer:

ewdhyredhkiydg

Step-by-step explanation:

ggdsdhudgjjthfd

5 0
3 years ago
5 friends go out to lunch and order 4 pizzas . The friends divided the pizzas evenly. find how much pizza each friend got as a d
Ainat [17]
0.8 I think. I'm not 100% sure
8 0
3 years ago
Other questions:
  • The perimeter of the rectangle below is 158 units. find the length of side ad
    15·1 answer
  • What is (-2) 3<br> (-2(34)
    15·1 answer
  • What is the answer to 1935 divided by 54
    9·1 answer
  • a store is having a sale on almonds and jellybeans for 2 pounds of almonds and 3 pounds of jellybeans the total cost is $15 for
    12·1 answer
  • a $45.00 purchase in Iowa total $47.70 with a tax and a $35.00 purchase in Tennessee total $37.45 with tax. which state has a gr
    6·1 answer
  • -2 = -5/6 (2) +b solve for b
    15·1 answer
  • Step by step how to get 22.04 times 2.8 with work
    11·1 answer
  • Find an equation for the inverse for each of the following.
    8·1 answer
  • I need to put equations into slope intercept and i need big help its a test grade
    10·1 answer
  • Lin has a pet German Shepherd that weighs 38 when measured in one unit and 84 when measured in a different unit. which measureme
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!