1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nirvana33 [79]
3 years ago
9

Which translation maps the graph of the function f(x)=x2 onto the function g(x)= -8x+x2+7

Mathematics
1 answer:
marysya [2.9K]3 years ago
6 0

Answer: Left 1 unit, up 5 units


You might be interested in
In which set(s) of numbers would you find the number 0?
Harlamova29_29 [7]
Apparently it’s all of them
3 0
3 years ago
What is -3 the sum of 5
Ainat [17]
The solution is 2. -3+5=2
6 0
4 years ago
For every 1 litre of water used to make a medicine, 193ml of sucrose and 61ml of saline solution are used. Express the amount of
Brilliant_brown [7]
<h3>Answer is the ratio 1000:193:61</h3>

Explanation

1 liter = 1000 mL

For every 1000 mL of water, we need 193 mL of sucrose and 61 mL of saline solution.

The ratio is therefore 1000:193:61

We cannot simplify this ratio any further because the GCF of those three terms is 1.

A quick way to see this is to look at how 1000 = (2*5)^3 has prime factors 2 and 5, but 2 nor 5 are factors of 193 and 61. So only 1 is a factor of all three values 1000, 193, 61

7 0
3 years ago
A student is saving money to buy a microscope. The student currently has $50 and plans to save $15 every month. Write a function
Evgen [1.6K]

Answer:

Step-by-step explanation:

The student currently has $50 and plans to save $15 every month.

Let x represent the number of months that the student will save enough money to buy the microscope.

Let y represent the amount that the student saves after x months.

The function that represents the amount y (in dollars) of money that the student saves after x months will be

y = 50 + 15x

The 50 remains constant because she has already saved it

5 0
3 years ago
Orlando bought a new couch for $2,904, using the furniture store's finance plan. he will pay $121 a month for 24 months. which e
goldenfox [79]
$2,904= $121x24
You have to multiply the monthly payment by 24 which gives you $2,904
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Does the following argument illustrate the Law of Syllogism?
    8·1 answer
  • !!!!!!SHOW WORK!!!!!!
    9·1 answer
  • PLZ HELP The slope of the graph of a direct variation function is 4. What is the equation of the function? y = 4 x + 1 y = 1/4 x
    7·2 answers
  • A rocket is launched at the rate of 11 feet per second from a point on the ground 15 feet from an observer. To 2 decimal places
    7·2 answers
  • Walmart is selling 24 bars Gatorade for $8.44 what is the price per bottle​
    10·2 answers
  • I will give brainliest. please help! &lt;3
    15·1 answer
  • Mr. Taylor raised all his students’ scores on a recent test by five
    8·1 answer
  • Jordan and Dajia are both completing homework on Deltamath. Jordan started yesterday and completed three problems and is solving
    9·1 answer
  • A pair of parallel lines is cut by a transversal:
    6·2 answers
  • Which of the following is correct based on this picture?
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!