1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
likoan [24]
3 years ago
14

A worker at a factory earns $12 per hour plus 2.50 for each unit produced that hour. The worker earns a total of $27 in one hour

. What is the total number of units produced?
Mathematics
1 answer:
nevsk [136]3 years ago
4 0

Answer:

The total number of units produced is 6  .

Step-by-step explanation:

Given as :

The earning of worker at the factory = $ 12 per hour + $ 2.50 each unit per hour

The total earning of worker per hour = $ 27

Let The total number of unit produced = x

According to question

The wage worker earn per hour + earning  × per unit produced that hour = Total earning of worker per hour

Or, $ 12 per hour + $ 2.50 each unit per hour × x = $ 27

Or, $ 2.50 each unit per hour × x = $ 27 - $ 12

Or,  $ 2.50 each unit per hour × x = $ 15

∴   x = \frac{15}{2.50}

Or, x = 6

Hence The total number of units produced is 6  .   Answer

You might be interested in
PLSSSS HELP ME NOWW I DONT GET IT
kari74 [83]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
What is the nth term rule of the quadratic sequence below?
Vladimir [108]

Answer:

3n² + 5n - 2

Step-by-step explanation:

<u>Given sequence</u>:

6, 20, 40, 66, 98, 136, ...

Calculate the <u>first differences</u> between the terms:

6 \underset{+14}{\longrightarrow} 20 \underset{+20}{\longrightarrow} 40 \underset{+26}{\longrightarrow} 66 \underset{+32}{\longrightarrow} 98 \underset{+38}{\longrightarrow} 136

As the first differences are not the same, calculate the <u>second differences:</u>

14 \underset{+6}{\longrightarrow} 20 \underset{+6}{\longrightarrow} 26 \underset{+6}{\longrightarrow} 32 \underset{+6}{\longrightarrow} 38

As the <u>second differences are the same</u>, the sequence is quadratic and will contain an n² term.

The <u>coefficient</u> of the n² term is <u>half of the second difference</u>.

Therefore, the n² term is:  3n²

Compare 3n² with the given sequence:

\begin{array}{|c|c|c|c|c|}\cline{1-5} n & 1 & 2 & 3 & 4\\\cline{1-5} 3n^2 & 3 & 12 & 27 & 48 \\\cline{1-5} \sf operation & +3&+8 & +13 & +18 \\\cline{1-5} \sf sequence & 6 & 20 & 40 & 66\\\cline{1-5}\end{array}

The second operations are different, therefore calculate the differences <em>between</em> the second operations:

3 \underset{+5}{\longrightarrow} 8 \underset{+5}{\longrightarrow} 13\underset{+5}{\longrightarrow} 18

As the differences are the same, we need to add 5n as the second operation:

\begin{array}{|c|c|c|c|c|}\cline{1-5} n & 1 & 2 & 3 & 4\\\cline{1-5} 3n^2  +5n & 8&22 & 42 & 68\\\cline{1-5}\sf operation & -2 &-2  &-2  & -2  \\\cline{1-5} \sf sequence & 6 & 20 & 40 & 66\\\cline{1-5}\end{array}

Finally, we can clearly see that the operation to get from 3n² + 5n to the given sequence is to subtract 2.

Therefore, the nth term of the quadratic sequence is:

3n² + 5n - 2

6 0
1 year ago
Let p=x^2-2 which equation is equivalent to (x^2-2)^2+18=9x^2-18 in terms of p
Bad White [126]

Answer:

The equivalent equation is p^2 + 18 = 9p

Step-by-step explanation:

p is given by the following relation:

p = x^2 - 2

And we are given the following equation:

(x^2 - 2)^2 + 18 = 9x^2 - 18

On the right side, we can simplify. So

(x^2 - 2)^2 + 18 = 9(x^2 - 2)

Replacing x^2 - 2 by p, the equation is:

p^2 + 18 = 9p

6 0
3 years ago
Find the missing value pls help need an answer ASAP
olchik [2.2K]

Answer:

-7

Step-by-step explanation:

-7 + 5 = -2

Can u mark me brainly pleasee???

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
2002=2,881,295
SpyIntel [72]

Answer:

all you need to do is fine the difference of the numbers

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Can you please help me
    13·1 answer
  • A school club needs 300 feet of rope for a project. They have the amounts of rope listed below.
    15·1 answer
  • The McIntosh family went apple picking. They picked a total of 115 apples. The family ate a total of 8 apples each day. After ho
    11·1 answer
  • The perimeter P of a regular hexagon is 66 in. What is the length x of each side
    7·1 answer
  • If I have a Siberian Husky, then I have a dog." Identify the hypothesis
    8·1 answer
  • A.) What is the measurement of the missing side (c)? <br><br>b.) What is the angle of (x)? ​
    15·1 answer
  • Allison paid $297.50 for a new laptop. Last week, the price of the laptop<br> was $350.
    15·1 answer
  • 256 miles per 8 gallons what is the unit rate
    11·2 answers
  • A circular trampoline has a radius of 8 feet. Wendy wants to buy a cover for the trampoline. What will be the area of the cover
    9·1 answer
  • What is the unknown fraction?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!