1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Kaylis [27]
4 years ago
12

The length of a rectangle is 5 centimeters less than twice its width. The perimeter of the rectangle is 26 cm. What are the dime

nsions of the rectangle?
A)length = 5 cm; width = 5 cm
B)length = 6 cm; width = 7 cm
C)length = 4 cm; width = 9 cm
D)length = 7 cm; width = 6 cm
Mathematics
1 answer:
iris [78.8K]4 years ago
8 0

Let w and l be the length and height of the rectangle.

We know that:

\begin{cases}l = 2w-5\\2(l+w)=26\end{cases}

Substitute the first equation in the second:

2(l+w)=26 \iff l+w=13 \iff 2w-5+w=13 \iff 3w = 18 \iff w=6

Use the first equation to compute the length:

l=2\times 6 - 5 = 12-5=7

So, length = 7 cm; width = 6 cm

You might be interested in
HELP ME PLEASE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Doss [256]

Answer:

G

Step-by-step explanation:

Start is at 9 gallons

6 days of water use

9/6 is 1.5

1.5 gallon per day    :)

6 0
3 years ago
PLS HELP ME THIS IS DUE IN A FEW HOURS(i need a graph too pls)
emmainna [20.7K]

Answer:

Yes, the total cost of Lacey lesson is a split function of hours scheduled

Step-by-step explanation:

The amount Lacey pays for each hour of golf = $15

The amount Lacey pays for equipment rental = $10

The amount Lacy pays for equipment rental for a 3 hours long lesson = $5

Therefore, we have

Let C represent the total cost of Lacey lesson and let t represent the number of hours, we have;

C = $10 + t × $15 for 0 ≤ t ≤ 3

C = $5 + t × $15 for t > 3

Therefore, the total cost of Lacey lesson is a split function of hours scheduled

4 0
3 years ago
What is the unit rate of 4 to 4.60
lapo4ka [179]

Answer:

15

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
If Justine earns £10920 in year, how much does she earn each month?
Sholpan [36]

Answer:

910.

Step-by-step explanation:

you take your year earning then divide it by twelve months to give you ur answers. 10920÷12=910

7 0
3 years ago
An apple is cut into 6 equal slices nancy eats 2 of the slices what fraction of the app is left
gavmur [86]

Answer: 2/3

Step-by-step explanation:

6 whole

Subtract the eaten fraction:

6 - denominator

2 - numerator

Thus,

6/6 - 2/6 = 4/6

Simplify: 4/6 = 2/3

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find the difference: 7 7/8 - 3 1/4=?*
    9·1 answer
  • A recipe uses to 2 3/4 cups of sugar. How much sugar would you use to make half of the recipe?
    7·1 answer
  • Lao wrote the number 85 on the board is 85 prime or composite explain
    13·2 answers
  • Which expression is equivalent to 4(6x + 11) - 5x?
    5·1 answer
  • Tamara purchased 31 cases of tile to use on her bathroom floors. She use it she used 17 in her upstairs bathroom and the rest do
    6·2 answers
  • OMG IM SO CONFUSED HELPPPP
    12·1 answer
  • 80% more then $20.00
    5·2 answers
  • Can someone help me with this I’m not getting it
    7·1 answer
  • Consider h(x)=x^2+8+15. identify its vertex and y-intercept.
    9·1 answer
  • Help!<br> this is urgent <br> i need it rn<br> ty in advance
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!