Answer:
(-4.5, 4.25) The first one.
Step-by-step explanation:
Plug in -4.5 in for x and 4.25 for y in BOTH problems. When you plug them in and they both work out for BOTH problems then its the answer.
Answer:
3 1/3 gum balls per friend
Step-by-step explanation:
Packs of gum balls Pete has = 4
Each pack = 5 gum balls
Total gum balls Pete has = Number of packs of gum balls × Number of gum balls in each pack
= 4 × 5
= 20 gum balls
Pete gives the same number of gum balls to 6 friends.
Each friend gets = Total gum balls / number of friends
= 20 gum balls / 6 friends
= 3 2/6 gum balls per friend
= 3 1/3 gum balls per friend
Answer:
4 hours
Step-by-step explanation:
Danielle spent 4 hours painting. You can get this answer by subtracting how much money she spent on the pot from the total bill. This gets you 24. Then you divide this by 6, the amount of money if costs to paint an hour, which gets you 4.
https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.khanacademy.org/math/algebra/one-variable-linear-equations/alg1-intro-equations/v/variables-expressions-and-equations&ved=2ahUKEwjrpqD1gZziAhUBsp4KHVePBeEQwqsBMAB6BAgHEAU&usg=AOvVaw0AYOWzWFGI7vP8YUOvBhPc Here is a video that's helpful to me