Answer:
1
Step-by-step explanation:
Column A=X the first value for x is 1
Column B has the x value replaced in the equation 5x+8. 5(1) + 8
Column C has the result, y=13
15 miles per hour is the answer because 2/1/2 divided by 1/6 is 15
Answer:
Contract A is cheaper because $115 per month is less than $148 per month
Step-by-step explanation:
To find the unit price we divide the total cost given by the total months given for each contract to find out the cost per month.
$2070/18 months = $115 per month
$1776/12 months = $148 per month
Contract A is cheaper because $115 per month is less than $148 per month
The answer for -3/8 divided by -6/7 is 7/16
Answer:
Step-by-step explanation:
|3x+12|
one is as it is one is the negative value of it
3x + 12 - (3x + 12)
- 3x - 12
That is because both negative and positive values put in am absolute value become positive.