I am not understanding what you are asking
Ok, to show that she is incorrect we can use any other number in both equations and they will not be equal. the number she used does turn out equal but that does not mean the equations are equal.
for example
2 times 3=6
3 to the power of 2 is 9
that shows the expressions are not equal
Answer:
$1.00 per bagel
Step-by-step explanation:
To find the unit rate, you just have to divide the number of bagels by how much they cost.
In your problem, the number of bagels is 6 and the price is also 6.
Now all you have to do is divide 6 by 6 and the answer to that is 1.
Example: 6 ÷ 6 = 1
The answer is 2 buckets
Explain:
Tim picked 1 7/12 and Fred picked 4 2/3
These as improper fractions are 19/12
And 8/3
To make these have the same denominator you would times the 8/3 by 4 to give 32/12
Take these two away, Fred has 13 more apples.
And as we calculated it with there being 12 in each bucket there would be one full bucket but we would need another bucket for the apple left
So Fred picked 2 more buckets than Tim.
Hoped it makes sense and that I helped
Answer:
2xm
Step-by-step explanation: