1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ulleksa [173]
3 years ago
13

What's the rate for a 2,500 principle and a interest of 750 and time 3 years

Mathematics
1 answer:
tekilochka [14]3 years ago
5 0
9.14% is the number rounded to the nearest hundredth
You might be interested in
Mr.Wallace receives 10% commission on each sale that he makes. He earned $450 last week in commissions.How much were his sales?​
lesantik [10]

Answer:

4500 dollars

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
ANSWER ASAP 30 POINTS
sammy [17]
The correct answer is A) Property Tax. Hope this helps.
4 0
3 years ago
1.01x10^4 decimal notation
marshall27 [118]

1.01\times10^4=1.01\times10,000=1\underbrace{0100}_{4\to}=10,100

Answer:

1.01 × 10⁴ - scientific notation

10,100 - decimal notation

4 0
3 years ago
Determine whether 96 is divisible by 3
aleksandr82 [10.1K]
96 divided by 3 is 32
Therefor, it is divisible by 3
Is this what you were looking for?
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help!!!!!!!!!!!!!!
Aloiza [94]

Answer:

11.4 feet

Step-by-step explanation:

Using the right triangle formed by the tent pole, the ground and the guy rope,  where the guy rope (g) is the hypotenuse.

Applying Pythagoras' identity

The square on the hypotenuse is equal to the sum of the squares on the other 2 sides.

g² = 9² + 7² = 81 + 49 = 130 ( take the square root of both sides )

g = \sqrt{130} ≈ 11.4 feet

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Which statement shows how two polynomials 3x + 6 and 5x2 − 4x demonstrate the closure property when multiplied?
    6·2 answers
  • If you if 3 1/2 pounds of bananas cost $1.96, how much would one pound cost?.
    14·1 answer
  • Adam has 12 bags of pumpkin seeds that each weigh 3/8. How many ounces of pumpkin seeds does he have in all? / What is the total
    14·2 answers
  • Assume that y varies inversely with x. If y = 4 when x = 4, find y = when x = 2.<br><br> y = [?]
    9·1 answer
  • The sum of the interior angles of a triangle is 180 degrees, of a quadrilateral is 360 degrees, and of a pentagon is 540 degrees
    15·1 answer
  • 24.8 = t + 5.1 what is t?
    15·2 answers
  • Explain how to solve a system of linear equations using the substitution method:)
    7·1 answer
  • If the total value of the coins is 36¢, what are the missing coins?
    7·1 answer
  • What is a-6=8-(9+a) solved?
    5·1 answer
  • 11. A bank teller has a total of 124 bills in five-dollar bills and ten-dollar bills. The total value of the
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!