1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
klemol [59]
3 years ago
15

I need a little help on this other question : 8(2w-2)=7(3w+2)

Mathematics
1 answer:
Rama09 [41]3 years ago
3 0

8(2w-2)=7(3w+2)

16w - 16 = 21w + 14

-30 = 5w

-30/5 = w

w = -6

You might be interested in
If 3x-8=-2,find the value of x-6
xxMikexx [17]
I believe the answer is -8
5 0
3 years ago
3/4 pound of Colby cheese costs $1.69. Find the unit price per pound. (3/4 pound=12)
Liula [17]

Answer:

2.25

Step-by-step explanation:

We can write a ratio to solve

1.69           x

------     = ---------------

3/4 lb              1 lb

Using cross products

1.69 * 1 = 3/4 *x

1.69 = 3/4 x

Multiply by 4/3

1.69 * 4/3  = x

x=2.25333

Rounding to the nearest cent

6 0
3 years ago
PLEASE HELP LIKE PLEASEEEE
Yakvenalex [24]

Answer:

the answer is 5

plz mark me brainly

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Simplify the following expression.
AlekseyPX

Answer:

The answer is cosx cot²x ⇒ the first answer

Step-by-step explanation:

∵ cot²x = cos²x/sin²x

∵ secx = 1/cosx

∴ cot²x secx - cosx = (cos²x/sin²x)(1/cosx) - cosx

  = (cosx/sin²x) - cosx

Take cosx as a common factor

∴ cosx[(1/sin²x) - 1] ⇒ use L.C.M

∴  cosx[1-sin²x/sin²x]

∵ 1 - sin²x = cos²x

∴ cosx(cos²x/sin²x) = cosx cot²x

6 0
3 years ago
Select all that apply If 2x^2-6x=0, then​
babymother [125]

Answer:

then 2x = 0 and x - 3 = 0

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Other questions:
  • 125% of a number is 65. Find the number
    11·2 answers
  • Find the number of zeroes at the end of 26!-25!
    10·1 answer
  • How much more would you earn in the first investment than in the second investment? $22,000 invested for 40 years at 14% compoun
    11·1 answer
  • One book costs one pound ninety five pence How much do six books cost
    14·1 answer
  • Y=4 over 5x-2 in standard form step by step
    14·1 answer
  • Please help me - Homework
    15·1 answer
  • 1/8 quarters is how many gallons
    11·1 answer
  • Each side of a square courtyard is 16 meters long. It costs $14.00 per meter to replace the brick wall around the courtyard. How
    12·1 answer
  • The table and graph both reprsent the same relationships which equation also represents that eqaution
    14·1 answer
  • Cars5439561499TotalThe table shows the number of cars and trucks that used a certain toll road on a particular day. The number o
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!