1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
NARA [144]
3 years ago
13

How do the areas of triangle ABC and DEF compare?

Mathematics
1 answer:
guapka [62]3 years ago
6 0

Answer:

C: The area of ABC is 1 square unit greater than the

area of ADEF

Step-by-step explanation:

Due to the area of triangle ABC and triangle DEF, the ABC triangle has dimensions that are 1 square unit greater that the area of ADEF. This is because the lines have different lengths. Good Luck on the Rest of Your Questions!!

You might be interested in
A 7 pound bag of dog food costs $21 What is the unit price of the dog food?
DiKsa [7]
I feel like it the answer is A
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
College precalc! Please help! I've been struggling.
kiruha [24]

Answer:

B) f(x) = x if x ≤ -2

            2 if x > -2

Step-by-step explanation:

B) f(x) = x if x ≤ -2 (The x and y coordinate have the same value)

            2 if x > -2

8 0
3 years ago
Regular dodecahedron with s= 2 times the square root of three and a = 2.4
slega [8]
I don't understand the question

5 0
3 years ago
What is the answer for 12 and 13
Rzqust [24]
Answer for #12 Is Length = 630FT & Width 335 FT
Answer for #13 is 4600 Items & 7800 Items. I have this workbook with the same problems :) Hope this helped :)
6 0
3 years ago
What is the circumference of a circle if the radius is 50 ?
Zina [86]
The appropriate formula is C = 2*pi*r.  

Here, C = 2*pi*(50 units) = 100*pi units (answer)
5 0
3 years ago
Other questions:
  • sophia buys 4/5 pound of sunflower seeds.she eats 1/10 pound of seeds each day.how many seeds will it take sophia to eat all the
    5·2 answers
  • Every weekday after tennis practice, Will buys either a carton of milk or a bottle
    11·1 answer
  • Cherries cost $5.68 a pound. Will $20 be enough to buy a 4.1-pound bag of cherries? Explain how to determine whether $20 is the
    10·2 answers
  • I NEED HELP! Here’s The Options
    8·2 answers
  • How do i solve this problem? 9-x/5=3
    13·1 answer
  • Dilate the given points distance from the origin (x,y) (0.8x, 0.8y) . The point (-10,-20) becomes & point (15,25) become
    13·1 answer
  • Please help, it's due today<br><br>thank you :D​
    13·1 answer
  • Using the geometric mean and Pythagorean theorem, calculate the values of the missing sides. Round your answers to the thousandt
    5·1 answer
  • Solve for percent error: At a school production, the drama club advisor
    11·1 answer
  • What is the area of a 45 degree sector of a circle with a radius of 12 in.
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!