1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Kryger [21]
3 years ago
7

Standard of living is the level at which

Mathematics
1 answer:
Serggg [28]3 years ago
6 0

Answer:

hope it helped you

Step-by-step explanation:

Standard of living refers to the level of wealth, comfort, material goods, and necessities available to a certain socioeconomic class or geographic area. Quality of life, on the other hand, is a subjective term that can measure happiness.

You might be interested in
Use three of the numbers 3,4,5,12, or 15 to complete the number sentence. Do not use any number more than once. ( _____ - _____
Stella [2.4K]

Answer:3


Step-by-step explanation:

15-3=12÷4=3

7 0
3 years ago
700 divided by 12 <br> Please help me
kogti [31]
700/12 equals 58 and 1/3.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What shape has 4 sides that are different lengths
denis-greek [22]
Theres no real name for a shape with uneven sides. I just realized that. A four sided figure is a quadrilateral. Or irregular polygon/quadrilateral. A four sided shape with no even sides.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
(50 Points &amp; Brainliest)
givi [52]

Answer:

Answer: There is no relationship between hours spent cycling and hours spent playing football. I did flvs and I got this question correct.

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve each problem and check your answer using estimates. a. $18.79 + $2.11 + ‐$1.92 + $17.28 b. $7.45 + ‐$24.45 + $74.17 + ‐$76
Aneli [31]

The solution to the linear expressions are:

  • a. $36.26
  • b. -$19.35
  • c. $70.38

<h3>Solving linear expressions:</h3>

The solution to linear expression is determined by taking into consideration the arithmetic operations used in each linear expression.

From the information given:

a. $18.79 + $2.11 + ‐$1.92 + $17.28

By rearrangement:

= $18.79 + $2.11 + $17.28 ‐$1.92

= $36.26

b. $7.45 + ‐$24.45 + $74.17 + ‐$76.52

By rearrangement:

= $7.45  + $74.17 ‐ $24.45 ‐ $76.52

= -$19.35

c.  $98.45 − $10.63 + $2.82 − $20.26

By rearrangement:

= $98.45 + $2.82 − $10.63 − $20.26

= $70.38

Learn more about solving linear expressions here:

brainly.com/question/2030026

#SPJ1

7 0
1 year ago
Other questions:
  • I do not know how to draw this in full scale​
    15·1 answer
  • Enrique leaves his house and starts to run at an average speed of 6 miles per hour. Half an hour later, Enrique’s younger (and f
    7·1 answer
  • Select a counter-example that makes the conclusion false.
    5·2 answers
  • Maureen spent $34.05 on 3 fancy pens. How much did each pen cost
    7·2 answers
  • Chelsea makes $9.00 an hour working at Chick-Fil-A. She plans to buy some music for her phone and Air Pods that cost $278.10. Wr
    15·1 answer
  • What’s is 7,584 divided by 3 show ur work
    13·1 answer
  • (79x - 51y) - (58x + 31y)
    12·1 answer
  • A school district is planning on buying new desks for its classrooms. Each secondary classroom is to have 5 more desks than an e
    15·2 answers
  • Which values of a, b, and c correctly complete the division?
    10·2 answers
  • £132 in the ratio 3 : 8
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!