1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dezoksy [38]
3 years ago
13

Lily finished a task in 3/4 hour .Ella finished it in 4/5 of time Lily took.How long did Ella take to finish the task?

Mathematics
1 answer:
Zarrin [17]3 years ago
7 0

Time taken by Ella is 0.6 hour

<u>Solution:</u>

Lily finished a task in \frac{3}{4} hour

Ella finished it in \frac{4}{5} of time Lily took

<em><u>To find: time taken by Ella to finish the task</u></em>

Let "L" be the time taken by Lily

Time taken by Lily = L = \frac{3}{4} \text{ hour }

From given statement,

Time taken by Ella to finish the task is \frac{4}{5} of time Lily took

Therefore,

Time taken by Ella = \frac{4}{5} of time taken by Lily

\text{ Time taken by Ella } = \frac{4}{5} \text{ of } \frac{3}{4}\\\\\text{ Time taken by Ella } = \frac{4}{5} \times \frac{3}{4}\\\\\text{ Time taken by Ella } = \frac{3}{5}\\\\\text{ Time taken by Ella } = 0.6

Thus time taken by Ella is 0.6 hour

You might be interested in
Suppose that you have an enormous grapefruit that is 92% water (by weight). The grapefruit weights 100 pounds. If the water cont
yuradex [85]

Answer:

The weight of grapefruit is now 80 pound.

Step-by-step explanation:

Consider the provided information.

Let the x is the weight loss. The weight of grapefruit is 100 pounds and water is 92%. After evaporation water is 90%.

Thus the weight loss is:

0.92\times100-0.90(100 - x) = x

92-90+0.90x=x

2=x-0.90x

2=0.1x

x=20

Hence, the weight loss is 80 pounds.

Therefore,  New weight is 100 - 20 = 80 pounds

The weight of grapefruit is now 80 pound.

3 0
3 years ago
Find the value of X 90 58 122 32 <br> PLEASE ANSWER NOWW<br> 20pts
Viktor [21]

Answer:

58

Step-by-step explanation:

The two angles are equal

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which of the following best explains the meaning of the equation?
Assoli18 [71]

Answer:

On a number line, negative five and positive five are the same distance from zero.

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
The price that a company charged for a basketball hoop is given by the equation 50-5x^2 where x is the number of hoops that are
Debora [2.8K]
Given:
Profit : 15,000,000
Cost: 30 per basketball hoop
production: 1 million hoops
price: 50 - 5x²

Profit = Sales - Cost
15,000,000 = sales - 30(1,000,000)
15,000,000 + 30,000,000 = sales
45,000,000 = sales

45,000,000 / 1,000,000 = 45 sales price.




3 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is three fourths plus one third plus two sixths
Goshia [24]
You need to get a common denominator. 3/4= 9/12 because 3x4=12 and 3x3=9. you must do the same thing to both sides. 1/3=4/12 because 3x4=12 and 1x4=4.
2/6=4/12 because 6x2=12 and 2x2=4. 9/12+4/12+4/12=17/12, or 1 5/12. You keep the denominator and add the numerators.
8 0
3 years ago
Other questions:
  • What do I do on this problem please help
    5·1 answer
  • How to make a business tycoon?
    9·1 answer
  • Answer this... Please?? I need to get a 100% on this please!
    10·1 answer
  • Makayla is moving and must rent a truck. There is an initial charge of $40 for the rental plus a fee of $3 per mile driven. Writ
    14·1 answer
  • Which statement correctly describes the slope of the linear function that is represented by the data in the table ?
    8·2 answers
  • A top-fuel dragster ran a 1/4-mile (1320 ft) race. It had traveled 1305.48 feet after 3.58 seconds and it traveled the entire 13
    5·1 answer
  • Mr. Charles gave both of his sons, Joe and Bill, $5,000. Joe deposited the money in an account that offered simple interest of 1
    13·1 answer
  • Write the number twenty one thousand and sixty four in figures
    11·2 answers
  • The cost of 7 scarves is $61.25. What is the unit price?
    13·2 answers
  • Four bags of puppies show dog food weight 142 pounds what is the weight in one pound of one bag of the puppy chow dog food
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!