1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
laiz [17]
3 years ago
11

Tai’s baby brother weighs 3,745 grams. What is his weight in kilograms?

Mathematics
2 answers:
jeyben [28]3 years ago
4 0

Answer:

3.745 kilograms

Step-by-step explanation:

I used a gram to kilograms calculator

Rus_ich [418]3 years ago
3 0

Answer:

3.745 kg

Step-by-step explanation:

You might be interested in
In a class of 55 21 study physics 24 study geography and 23 study economics and physics. if x students study all three subjects
Rus_ich [418]

The total number of students who studied only two subjects is 13.

The given parameters:

  • <em>Total number of students, n = 55 </em>
  • <em>Number of physics students = 21</em>
  • <em>Number of geography students = 24</em>
  • <em>Number of economics students = 23</em>
  • <em>Number of students for the 3 subjects, = x</em>
  • <em>Number of students who studied non = 2x</em>

The number of students who studied only two subjects can be determined by applying overlapping three sets formula as shown below;

Total = n(phy) + n(geo) + n(econ) + n(none)- n(double) - 2(all \ subjects)\\\\55 = 21 + 24 + 23 + 2x-n(double) - 2(x)\\\\55 =  68- n(double)\\\\n(double) = 68-55\\\\n(double) = 13

Thus, the total number of students who studied only two subjects is 13.

Learn more about overlapping three sets here:  brainly.com/question/2041029

3 0
2 years ago
In each of the two right triangles, one angle measure is two times another angle measure. Can you determine that the triangles a
Elis [28]

Answer:

Two triangles are similar if and only if the corresponding sides are in proportion and the corresponding angles are congruent. To show two triangles are similar, it is sufficient to show that two angles of one triangle are congruent (equal) to two angles of the other triangle.

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
A ticke cost 40 dollars suppose every seat in the first ten rolls are filled what is the total revenue from those seatss
KonstantinChe [14]
If a single ticket costs 40 dollars then the ten seats will generate the following

$40 x 10= $400

7 0
3 years ago
Solve the system of equations:
PolarNik [594]

Answer:

D.(-1,-5) and (5,7)

Step-by-step explanation:

I used a graphing tool to graph the two equations together. When graphed, the equations intercept (5,7) and (-1,-5). Therefore, they are the solutions to the system.

Option D should be the correct answer.

4 0
3 years ago
Solve for x<br> A)3.0<br> B)3.25<br> C)3.5<br> D)3.75
tatuchka [14]

Answer:

Answer:  D) 3.75

Step-by-step explanation:

According to the Insersecting chords theorem, when you multiply the lengths of the segments of one of the chords in a circle, the product obtained is equal to the product of the segments of the other chord.

Based on this, you can find the value of "x" with:

Solve for "x" (Applying the Division property of equality, you can divide both sides of the equation by 4). Then:

This value matches with the option D.

MARK THIS <u>AS BRAINLIEST</u>

3 0
3 years ago
Other questions:
  • The base of a prism has an area of 27 square inches and a perimeter of 36 inches. The surface area of this prism is 144 square i
    8·1 answer
  • What is the solution of this equation? -1/2n2+18=0
    9·1 answer
  • Find the measure of Angle 5. measure of angle 7 = 2x+15 measure of angle 8 = 3x
    7·1 answer
  • Stefan sells Jin a bicycle for ​$138 and a helmet for ​$16. The total cost for Jin is 40 ​% of what Stefan spent originally to b
    9·1 answer
  • Please help me no one is helping me and I need help :(
    12·1 answer
  • a cylindrical tinfull of engine oil has a diameter of 12cmand the height of 14cm.the oil is poured into a rectangular tin 16cm l
    12·1 answer
  • Perry bought 5 nectarines for $4. how many nectarines can amanda buy if she has 16$
    5·2 answers
  • Anyone plz plz help only 4 questions and I will mark as brainliest plz more points​
    12·1 answer
  • 4 tons of sawdust cost $3,120.00. What is the price per pound?
    15·1 answer
  • I am DESPERATE!!! PLEAAASE!! I WILL DIEEEE
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!