1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Arisa [49]
3 years ago
10

Taft ordered 20 paperback books for his class. The books

Mathematics
1 answer:
Anarel [89]3 years ago
5 0

the order cosr was $120

You might be interested in
Don’t understand that problem
nata0808 [166]

Answer:

  (2c³ -20c² -10c) -(c² -40c +100)

Step-by-step explanation:

<u>Profit</u>

For a problem involving cost, revenue, and profit, you are expected to know that <em>profit is the difference between revenue and cost</em>. That is, if it costs you $2 to make a necklace you sell for $10, your profit is $10 -2 = $8.

<u>Problem</u>

The problem gives you polynomial expressions for revenue and cost, and asks you to combine them to make an expression for profit. In this first part, we simply show <em>how</em> we will combine them. (We presume a later part of the question will ask you to simplify the result.)

  profit = revenue - cost

Substituting the given expressions, we have ...

  profit = (2c³ -20c² -10c) -(c² -40c +100) . . . . . matches last choice

5 0
2 years ago
. Mr. Wayne has a 3-year contract for his cell phone service. He pays $124.65 each month to cover everyone in his family. How mu
telo118 [61]

Answer:

$4,523.40

Step-by-step explanation:

The cell phone cost is $124.65 per month. With 12 months in a year, we multiply $124.65 x 12 to get the answer $1,507.80. Since one year equals $1,507.80, we multiply this answer by 3 for 3 years to get $4,523.40. Thus three years of service with $124.65 a month would equal $4,523.40.

8 0
3 years ago
Please help
denpristay [2]

9514 1404 393

Answer:

  • 260 miles
  • $73.80

Step-by-step explanation:

The cost of each plan (y) is the sum of the initial fee and the product of the mileage charge and the number of miles (x).

First Plan: y = 40 +0.13x

Second Plan: y = 53 +0.08x

__

We can find when the costs are the same by solving this system of equations. A way to do that is to subtract the second equation from the first:

  (y) -(y) = (40 +0.13x) -(53 +0.08x)

  0 = -13 +0.05x

Multiplying by 20 gives ...

  0 = -260 +x

Adding 260, we have ...

  x = 260

The plans cost the same for 260 miles of driving.

__

The cost of the plans for that distance is ...

  y = 40 +0.13x = 40 +0.13(260) = 40 +33.80

  y = 73.80

The cost when the two plans cost the same is $73.80.

8 0
2 years ago
I do not understand , please help.
ivolga24 [154]
the slope is 1/2 and the whole lines equation is y=1/2x + 2
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the pattern as the exponents decrease?
Nana76 [90]
Can we see the patern please
4 0
3 years ago
Other questions:
  • I don’t understand help me
    9·2 answers
  • an astronaut weight 174 pounds on earth and 29 pounds on the moon, if his daughter weights 108 pounds on earth what is the daugh
    8·1 answer
  • Which of the following inequalities is equivalent to 5 &gt; x?
    10·1 answer
  • Brianna has $2 less than Victoria. Victoria has $11 more than Damian. Damian has $6. How much money do they have in all?
    8·1 answer
  • If I buy one 6-pack of soda can fizzy candy for $1.25 Then how much will it be if I bought 25 6-packs of the candy.
    10·2 answers
  • For a new customer a video store charges $10 for rental card plus $2 per movie. If a new customer is charged $22 how many movies
    7·2 answers
  • Monty Ricker obtained a used car loan of $ 6,000.00 at 8% for 36 months. The monthly payment is $ 187.80. The balance of the loa
    11·1 answer
  • I need to finish this tonight please help me.
    14·1 answer
  • Help meeeeeeeeeeeeeeeeeee
    11·1 answer
  • Help lol i don’t understand this
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!