1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ipatiy [6.2K]
3 years ago
14

An above-ground swimming pool is leaking. After ½ hour the pool has leaked ⅞ of a gallon of water. How many gallons of water per

hour is the swimming pool leaking?
Mathematics
1 answer:
Ainat [17]3 years ago
6 0

Answer: 14/8 or 1 and 3/4 of a gallon

Step-by-step explanation: Since its leaking 7/8 every half hour, you would multiple 7/8 by two

You might be interested in
Find the volume of the triangular prism.
OleMash [197]
The answer is D because 3x3x4=36 ekekekekkeekkeke
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
The x is 3 the y is 21 what is the constant of proportionality I need to know by tomorrow
vesna_86 [32]
I think 7 but I'm not sure
8 0
3 years ago
P + (-q) -3 when p= -6 and q=7
DochEvi [55]
Remember, -(-x)=x because the negatives cancel out

so
when p=-6 and q=7

p+(-q)-3
-6+(-7)-3
-6-7-3
-13-3
-16
5 0
4 years ago
Jay took a number, n, and increased it by 25%. Then, he doubled the resulting product. Which of the following is equivalent to t
ruslelena [56]

Answer: Multiplying the number by 2.5

Step-by-step explanation:

Jay took a number, n, and increased it by 25%. The value gotten will be:

= n + (25% × n)

= n + (0.25 × n)

= n + 0.25n

= 1.25n

After that, Then, he doubled the resulting product. The value now gotten will be:

= 2 × 1.25n

= 2.50n

Therefore, the equivalent will be multiplying the number by 2.5. This will be:

= n × 2.5

= 2.5n

Therefore, it's thesame with the value gotten.

The correct option is D.

5 0
3 years ago
Alice and her sister picked 57 and 23 roses respectively. How many roses should Alice give to her sister to have the same number
tino4ka555 [31]

If you add up 57+23=80 40+40=80 so 40 is the answer they will have the same amount Alice gets 40 and her sister gets 40

5 0
3 years ago
Other questions:
  • A box of crackers costs 0.26 .if the box contains 10 ounces , what is the cost of the box of crackers
    7·2 answers
  • rhada has a 5-pound bag of clay. her craft project requries 5 ounces of clay for each batch of 6 ornaments . if she use all of t
    6·2 answers
  • 1 How many 1/3s or "thirds” are there between 0 and 1 on a number line?<br> How do you know?
    14·1 answer
  • The slope-intercept form of the equation of a line that passes through point (–2, –13) is y = 5x – 3. What is the point-slope fo
    11·1 answer
  • Which of the following equations represents a line that passes through the points
    5·1 answer
  • A car driving on a straight track accelerates at a rate of 3.2 m/s2 for 14 s. If the initial velocity of the car was 5.1 m/s, an
    8·1 answer
  • Jorge PAGO DE CONTADO $200 000 POR UN AUTOMÓVIL. SI ORIGINALMENTE COSTABA $250 000 ¿Qué PORCENTAJE DE DESCUENTO LE HICIERON ?
    15·1 answer
  • Pls I need help ASAP <br><br> What is 2.5 - 1.4
    6·1 answer
  • Mark can buy 15 tea bags for $3. What is the unit rate of price per bag? At that rate, how many tea
    9·2 answers
  • Find the value of x.<br> 66°<br> 42°
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!