1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Pavlova-9 [17]
3 years ago
14

What is needed to make a rotation

Mathematics
2 answers:
Elden [556K]3 years ago
5 0

Answer:

the points of the graph

Step-by-step explanation:

there is a rule for every rotation for example a 90 degree rotation's rule is A(x,y) = A'(-y,x) to use them you need to have the points

marishachu [46]3 years ago
5 0
The points of the graph
You might be interested in
4x−3=16=4(x−3)=16 <br> Do they have the same solution?
AnnZ [28]

Answer:

no

Step-by-step explanation:

4x -3 = 16

x=19/4

4(x-3) = 16: Distribute the number in the parenthesis with 4 and you get:

4x-12=16

x=7

4x-12=16 is not the same as 4x-3=16

Therefore they do not have the same solution.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
88 cubic feet per year express pint per day?
beks73 [17]

Answer:

14.4282 or 14.4 rounded

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
What is the correct Unit Rate for 54 pints of juice in 3 containers? *
PilotLPTM [1.2K]

Answer:

0.0555 containers

Step-by-step explanation:

We need to find the unit rate for 54 pints of juice in 3 containers. It means we need to find quantity of juice in 1 container.

54 pints = 3 containers

1 pint = \dfrac{1}{18}\ \text{containers}

or

1 pint = 0.0555 containers

So, unit rate is 0.0555 containers.

7 0
3 years ago
Mrs.hill buys jalapeno peppers for $0.88 a pound. How much would she pay for 2.2 pounds?
Darina [25.2K]
1.32 that would be the answer because you would have to times it
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
The student council at Sparrowtown High School is making T-shirts to sell for a fundraiser, at a price of $12 apiece. The costs,
alexira [117]
Answer: 36 shirts and costs $432
step by step:
first make an equation with the amount of sold shirts being equal to cost of making them -
12x=10x+72 where x is the number of shirts
then, subtract 10x from 12x to get the variable on the same side -
2x=72
finally, divide by 2 to isolate x
x=36 shirts
to figure out the cost, substitute 36 for x in 10x+72
10(36)+72= 360+72= $432
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Marissa was decorating her room .she arranged 63 same size picture tiles on a wall in the shape of a rectangle.which are possibl
    9·2 answers
  • 4(4x+3)=19x+9-3x+3 what are the steps
    6·1 answer
  • Gross pay minus deductions is known as
    7·2 answers
  • Can someone explain how to do this please?<br><br> 3 I2x-3I+2=3
    14·2 answers
  • Hey anyone out there can you plz help me
    12·1 answer
  • I’d love the answer ASAP please
    7·1 answer
  • How much should the minimum household income be
    8·1 answer
  • Arc YZ is formed by central Angle YAZ in Circle A below.
    5·1 answer
  • Cheddar cheese costs $3.45 per pound. Which equation best represents the total cost, c, of pounds, p, of cheddar cheese?
    7·1 answer
  • 2x^4 + 5x^3 - 8x - 20
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!