1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
natulia [17]
3 years ago
3

Which number is a perfect cube? 25 36 125 300

Mathematics
2 answers:
slavikrds [6]3 years ago
7 0

125 has a cubed root of 5

therefore your answer being 125

Tresset [83]3 years ago
3 0

Answer:

125

Step-by-step explanation:

Out of the numbers given 125 is the perfect cube. Hopefully this helps, have a great day. :)

You might be interested in
Mr. Santos purchased pizza and soda. Each pizza cost $14.50. He spent $127 on the soda. If he spent $315.50, use the equation 14
natali 33 [55]

Answer:

13 pizzas he bought

Step-by-step explanation:

315.50 - 127 = 188.50  then do 188.50 divided by 14.50 = 13

Hope this helps :)

4 0
3 years ago
Do the questions that are circled also GCF stands for greatest common factor
Marizza181 [45]
I’m not sure how your class works, but usually if they are circled it means you only have to do the circled ones. GCF always stands for greatest common factor
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
P=4<br>q=-2<br>r=-3<br>s=-5<br><br>Solve<br><br><br>s^3 -p^3​
marissa [1.9K]
1. -5^3-4^3
2. -15-64
3. -79
4 0
3 years ago
E<br>_ = 3 what is e<br>2 <br>im giving good
notsponge [240]

Answer:

e=2

Step-by-step explanation:

multiply both sides by 2 to get the variable by itself.

e=6

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Simplify the given expression, using only positive exponents. Then complete the statements that follow.
Alenkinab [10]

Answer:

lol but where is the main question

7 0
3 years ago
Other questions:
  • The segments shown below could form a triangle.
    14·1 answer
  • Let abe a finite set and let a∈a. prove that the number of subsets of a that contain a1 equals the number of subsets of a that d
    9·1 answer
  • Which is the best description of the equivalency of the two expressions?
    9·1 answer
  • A 8-oz jar of peanut butter costs $3.18. What is the cost per ounce?
    10·1 answer
  • Aisha saves 2 Dhs on first week of the month of June, 4Dhs on second week of the month, 8 Dhs on third week of the month and so
    12·1 answer
  • PLEASE HELP FAST!! ILL MARK AS BRAINLIEST!! Graphing is the best choice when solving for the following system:
    13·1 answer
  • Simplify and write the answer in exponential form 3x^4 × y^4 x^4​
    15·1 answer
  • 1221 bottles is packaged in 3 sacks.will there be any bottle leaf over? how do you know?​
    12·1 answer
  • Find the measures of &lt;1 and &lt;2 if &lt;3 = 78^0 and &lt;4 = 102^0.
    14·2 answers
  • Which box plot represents the data set 1, 1, 3, 3, 3, 7, 9, 9, 9, 9, 15?
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!