1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Free_Kalibri [48]
3 years ago
5

Question 6 (0.5 points)

Mathematics
1 answer:
Sunny_sXe [5.5K]3 years ago
5 0

Answer:

Step-by-step explanation:

(9-6)/2 = 3/2 = 1.5

(-8-3)/2 = -11/2 = -5.5

(1.5, -5,5)

You might be interested in
Divided 85 lbs 2 oz by 6? PLEASE HELP its 12:00 am and I can't think right now
Ostrovityanka [42]
1 pound = 16 ounces
So we have 85 lbs and 2 oz, that is if we convert them to ounces:
85(16) + 2 = 1362 oz
so we have 1362 oz total due to the conversion factor stated above, now we only need to divide:
1362/6 = 227
that is 227 oz
or if we want the result in pounds (lbs), we can by dividing again by 16
227/16 = 14.19 lbs
6 0
3 years ago
Select the correct answer.
Alexeev081 [22]

Answer: B

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
EASY PLS HELP! 6= -2(7-c)
Vaselesa [24]
The answer is c = 10
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
I NEED THE ANSWER AS SOON AS POSSIBLE PLEASE!!​
Anit [1.1K]

Answer:

\Large \boxed{\sf \ \ 4\sqrt{a^2+b^2}  \ \ }

Step-by-step explanation:

Hello,

You can use Pythagoras in the 4 right triangles.

For one triangle it comes \sqrt{a^2+b^2}.

Then for the polygon it gives 4\cdot \sqrt{a^2+b^2}.

Hope this helps.

Do not hesitate if you need further explanation.

Thank you

5 0
3 years ago
John paid $80 for 5 tickets at an amusement park. Each of the tickets cost the same price. Which equation represent the cost, C,
cupoosta [38]
Since it’s $80 for 5 tickets, we divide 80/5 to get the price of one ticket, giving us

C = 16*n.

Plug in 5 for n and you’ll get 80
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Robin purchased 3 1/2 ounces of whole wheat cereal for $1.40. What is the cost per ounce?
    12·2 answers
  • what are two equivalent expressions to the following radical expression: (√10 to the 4th power x √12 to the 4th power) to the 8t
    7·1 answer
  • Write and solve a real-world problem that can be represented by the expression (-3)×(5)+10
    13·1 answer
  • You have three choices in placing your money in a bank account.Bank A pays 6.12% compounded annually.Bank B pays 6.00% compounde
    15·1 answer
  • the cost of having photos taken includees fee and $12 for each photo.Mrs.fong buys 6 photos for a total cost of $87.what
    8·1 answer
  • The soot produced by a garbage incinerator spreads out in a circular pattern. The depth, H(r), in millimeters, of the soot depos
    8·1 answer
  • Explain how 2 plus 2 Equals 4
    9·2 answers
  • 400 hundreds is the same as 4000
    12·1 answer
  • Help me please I have 10 minutes to do this
    7·1 answer
  • Answer needed urgently
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!